“Emergency”, vdes në moshën 73-vjeçare themeluesi Gino Strada, ngriti pika të ndihmës së parë në 18 vende

Mjeku milanez ishte 73 vjeç dhe vuante nga probleme në zemër. Projektin e parë të shoqatës humanitare e hapi atë në Ruandë gjatë gjenocidit.
Gino Strada, themeluesi i Emergjencës u nda nga jeta sot pas problemeve shëndetësore, bënë të ditur burime pranë familjes. Me shoqatën humanitare të lindur 25 vjet më parë, mjeku lombardez ka themeluar spitale dhe pika të ndihmës së parë në 18 vende.

I lindur në Sesto San Giovanni më 21 prill 1948, Strada u diplomua për mjekësi në Universitetin Shtetëror të Milanos, i specializuar në Kirurgjinë Emergjente. Për të përfunduar trajnimin e tij, ai kaloi katër vjet në Shtetet e Bashkuara në vitet 1980, duke u marrë me operacionet e transplantit të zemrës dhe zemrës-mushkërive në Stanford dhe Pittsburgh. Ai pastaj përfundoi studimet në Angli dhe Afrikën e Jugut në Spitalin Harefield dhe në Spitalin Groote Schuur në Cape Toën.

Në 1988 ai vendosi të aplikonte përvojën e tij në kirurgji emergjente në ndihmën e të plagosurve të luftës. Në vitet në vijim, deri në 1994, ai punoi me Kryqin e Kuq Ndërkombëtar të Gjenevës në Pakistan, Etiopi, Tajlandë, Afganistan, Peru, Xhibuti, Somali, Bosnjë.

Është pikërisht nga përvoja e fituar nën Kryqin e Kuq që, së bashku me gruan e tij Teresa Sarti dhe disa miq dhe kolegë, ai vendosi të themelojë “Emergengy” në 1994, duke hapur projektin e parë në Ruanda gjatë gjenocidit. Ideja është vetëm një: për të shëruar plagët e trupit dhe të shpirtit në vendet e prekura nga lufta. Projekti i dytë është në Kamboxhia, një vend ku qëndroi për disa vjet.

Në 1998 ai u nis për në Afganistan. Ai arriti në veri të vendit nga toka ku, vitin e ardhshëm, “Emergency” hapi projektin e saj të parë në vend, një qendër kirurgjikale për viktimat e luftës në Anabah, në Luginën Panshir. Kontributi i tij i fundit ishte pikërisht në Afganistan, duke luftuar me përparimin e talebanëve, vetëm një ditë para vdekjes së tij ai kishte komentuar situatën në vend në “La Stampa”.

Gino Strada qëndroi në Afganistan për rreth shtatë vjet, duke operuar mijëra viktima të luftës dhe minave dhe duke kontribuar në hapjen e projekteve të tjera në vend. Që nga viti 2005 ai ka punuar për hapjen e Qendrës Salam për Kirurgji Kardiake, në Sudan, Qendra e parë kardiokirurgjike krejtësisht falas në Afrikë. Në vitin 2014 ai shkoi në Sierra Leone, ku Urgjenca ka qenë e pranishme që nga viti 2001, për urgjencën e Ebolës.

“Emergency” prej vitesh operonte dhe në Itali. Në Nëntor 2020, Gino Strada kishte dhënë gatishmërinë e tij për të luajtur rolin e komisionerit të jashtëzakonshëm për shëndetësinë në Kalabri, duke bërë një hap prapa dhe duke e bërë OJQ -në në dispozicion për menaxhimin e spitalit Crotone.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *