Emiratet e Bashkuara Arabe do të testojnë dronë që ndihmojnë në rritjen e reshjeve të shiut

12:03 18/03/2021

Dronët që fluturojnë në re, duke u dhënë atyre një goditje elektrike për prodhimin e shiut, do të testohen në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA). EBA tashmë përdor teknologjinë e mbjelljes së reve, duke hedhur kripë për të inkurajuar reshjet.

Reshjet mesatare në Emiratet e Bashkuara Arabe janë vetëm 100 mm në vit dhe vendi dëshiron të ketë më shumë reshje.

Në vitin 2017, qeveria siguroi $ 15 milion (10.8 milion) për nëntë projekte të ndryshme për rritjen e shiut. Shkencëtarët në Universitetin e Reading po drejtojnë njërën prej tyre.

Projekti synon të ndryshojë ekuilibrin e ngarkesës elektrike në pikat e reve, shpjegoi Prof Maarten Ambaum, i cili punon në këtë projekt.

“Tabela e ujit po fundoset në mënyrë drastike në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe qëllimi i kësaj është që të përpiqemi të ndihmojmë në shtimin e reshjeve të shiut.

Vendi ka shumë re, kështu që plani është të bindim pikat e ujit në to të shkrihen dhe të ngjiten së bashku, si flokë të thatë në një krehër kur takon elektricitet statik. Kur pikat të bashkohen dhe të jenë mjaft të mëdha, ato do të bien si shi”, tha ai për BBC.

Alya Al-Mazroui, drejtori i programit kërkimor-shkencor të zgjerimit të shiut në Emiratet e Bashkuara Arabe, ka thënë për Arab Neës: Të pajisur me një ngarkesë të instrumenteve të emetimit të ngarkesës elektrike dhe sensorë të personalizuar, këto dronë do të fluturojnë në lartësi të ulëta dhe do të dërgojnë një ngarkesë elektrike në ajër, molekulat, të cilat duhet të inkurajojnë reshjet . /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts