Emiri i Katarit thirrje udhëheqësve botërorë: Angazhohuni me talebanët në Afganistan

Emiri i Katarit Sheik Tamim bin Hamad Al Thani u ka bërë thirrje udhëheqësve botërorë që të qëndrojnë të angazhuar me talebanët në Afganistan, pasi ai nënvizoi angazhimin e vendit të tij për të kontribuar në zgjidhjen paqësore të konflikteve.

Duke folur në sesionin e 76 -të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (UNGA) në Nju Jork të martën, emiri theksoi rëndësinë e mbështetjes së vazhdueshme të komunitetit ndërkombëtar për popullin afgan “në këtë fazë kritike, dhe ndarjen midis ndihmës humanitare dhe dallimet politike ”.

Katari, i cili priti bisedimet midis Shteteve të Bashkuara dhe talebanëve që arritën kulmin në marrëveshjen e vitit 2020 për të tërhequr forcat e NATO-s të udhëhequra nga SHBA, si dhe për të mbajtur bisedimet e mëvonshme të paqes brenda Afganistanit-është bërë një ndërmjetës kryesor në Afganistan.

Që nga tërheqja e SHBA muajin e kaluar, Katari ka ndihmuar në evakuimin e të huajve dhe afganëve, ka angazhuar sundimtarët e rinj talebanë dhe ka mbështetur operacionet në aeroportin e Kabulit, me avionët e Qatar Airëays që kanë bërë disa udhëtime në kryeqytet me qëllim që të fluturojnë në ndihmë dhe të nxjerrin mbajtësit e pasaportave.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *