EMRAT/ Ja cilët janë të propozuarit për ambasadorë në Londër, Berlin, Tel Aviv dhe Ankara

emrat ja cilet jane te propozuarit per ambasadore ne londer berlin tel aviv dhe ankara
emrat ja cilet jane te propozuarit per ambasadore ne londer berlin tel aviv dhe ankara

Zbulohen emrat e propozuar për ambasador ë Londër, Berlin, Tel Aviv dhe Ankara.

Lista e emrave:

-Uran Ferizi propozohet ambasador për në Mbretërinë e Bashkuar. Ai zëvendëson ambasadorin Qirjako Qirkjon.

-Blerta Kazadej propozohet për ambasadore në Turqi, si dhe ambasadore rezidente për Azekrbaxhanin, Iranin, Kirgistranin, Pakistanin, Gjeorgjinë, Afganistanin dhe Kazikistanin. Ajo zëvendëson ambasadorin Kastriot Robo.

-Adia Sakiqi, aktualisht ambasadore në Holandë, propozohet për të zëvendësuar ambasadorin Artur Kuko në Gjermani.

-Zv. ministrja Meri Kumbe propozohet për ambasadore në Izrael.

Të propozuarit fillimisht do të paraqiten për dëgjesa në komisionin parlamentar të Punëve të Jashtme e më pas fjalën e fundit me dekret e thotë presidenti i Republikës, Bajram Begaj, sipas Top Channel.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts