Emrat/ U kapën në fermën e kanabisit prej 1.5 milionë paund, dënohen katër kopshtarët shqiptarë

emrat u kapen ne fermen e kanabisit prej 1 5 milione paund denohen kater kopshtaret shqiptare
emrat u kapen ne fermen e kanabisit prej 1 5 milione paund denohen kater kopshtaret shqiptare

Katër burra janë dënuar për një rritje të kanabisit në një pronë industriale me vlerë pak më pak se 1.5 milionë paund. Rreth 4,000 bimë kanabisi u zbuluan në një ndërtesë të papërdorur pranë Walkers Line në Bodmin më 4 tetor. Për këtë arsye, katër shtetas shqiptarë u paraqitën në Gjykatën e Kurorës Truro për t’u dënuar për pjesëmarrjen e tyre në operacion.

Luan Prozllomi, 29 vjeç, Luan Maci, 39 vjeç, Fatos Daci, 37 vjeç dhe Benis Asllanaj, 25 vjeç, të gjithë u deklaruan fajtorë për prodhimin e drogës së llojit kanabis e kalisifikuar në Britani si e klasit B. Duke ndjekur çështjen, Herc Ashworth i tha gjykatës se si policia ekzekutoi një urdhër kontrolli në ndërtesë dhe gjeti të pandehurit të fshehur në hapësirën e çatisë. Prozllomi tentoi të arratisej në rrugë por u ndalua.

Brenda, policia gjeti një sasi të konsiderueshme kanabisi që rritej nëpër dhoma të shumta, e cila u përshkrua në gjykatë si “një organizim i suksesshëm i rritjes tregtare”. Rritja kishte një rendiment të mundshëm prej pak më pak se 372 kg, me një vlerë prej pak më pak se 3.5 milion £. Thuhej se procesi mund të përsëritej tre herë në vit.

Duke dënuar të katërt, gjykatësi Simon Carr tha: “Ju për fat të keq ishit në këtë pozicion si kopshtar. Ju vendosën në këtë ambient, ju thanë se çfarë të bënit dhe iu dhanë furnizimet bazë për të mbijetuar.” Duke vënë në dukje se ata ishin të gjithë me karakter të mirë dhe kishin qenë në burg që nga arrestimi i tyre, gjyqtari Carr i dënoi katër me dy vjet burg, të pezulluar për dy vjet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts