EMRI/ Hajduti shqiptar në Angli tenton të arratiset jashtë vendit, kapet në aeroportin e Luton

emri hajduti shqiptar ne angli tenton te arratiset jashte vendit kapet ne aeroportin e luton
emri hajduti shqiptar ne angli tenton te arratiset jashte vendit kapet ne aeroportin e luton

LUTON – Një hajdut ‘profesionist’ shqiptar i kapur në aeroportin Luton, teksa përpiqej të ikte nga Britania e Madhe me plaçkën e tij është dënuar me gjashtë vjet burg për krime, që mendohet se i kanë sjellë atij fitime prej 110,000 £ pas vjedhjeve në pesë shtëpi në zonat e pasura të Essex, Gloucestershire dhe Worcestershire.

Arkand Pitarka, 34 vjeç, kishte pothuajse 5,009 £ para në dorë, si dhe një ‘sasi të konsiderueshme bizhuterish’ me vete kur u arrestua në aeroportin Bedfordshire më 12 dhjetor 2023, u dëgjua nga Gjykata e Gloucester Crown të premten (8 mars).

Prokurori Ian Fenny tha se ishte mjaft e qartë se Pitarka kishte udhëtuar rregullisht brenda dhe jashtë MB për një periudhë të konsiderueshme kohore.

“Nuk ka asnjë provë që ai kishte ndonjë lidhje komunitare me këtë vend ose se ai ishte i angazhuar në punësim të ligjshëm”, tha Fenny.

ADN-ja e Pitarkës u gjet në skenat e pesë vjedhjeve që mësohet se ka kryer në këtë vend, shtoi avokati. Ai ka dënime penale në Gjermani, Suedi dhe Shqipëri.

Pitarka nuk i ka treguar policisë së Gloucestershire nëse ai kishte kryer ndonjë vjedhje tjetër në Britani, përveç pesë që janë vërtetuar.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts