Emri/ Nuk gjeti punë në ndërtim, shqiptari u bë kopshtar bimësh kanabisi. Dënohet me 12 muaj burg

emri nuk gjeti pune ne ndertim shqiptari u be kopshtar bimesh kanabisi denohet me 12 muaj burg
emri nuk gjeti pune ne ndertim shqiptari u be kopshtar bimesh kanabisi denohet me 12 muaj burg

Një burrë u bë kopshtar bimësh kanabisi për një bandë, pasi dështoi të gjente punë në ndërtim. Policia bastisi një fermë të sofistikuar droge në Blaenau Gwent ku gjeti bimët me vlerë 58,000 paund, një substancë e klasit B, tha Gjykata e Kurorës së Cardiffit.

Bledi Memaci, 26 vjeç, u arrestua më 24 maj në Rrugën Adam, Abertileri, jashtë një shtëpie bosh, e cila ishte shndërruar në një fabrikë kanabisi. Ai u dënua me 12 muaj burg, por do të kryejë vetëm gjysmën e dënimit.

Gjyqtari Hywel James i tha Memacit: “kjo nuk ishte një çështje shfrytëzimi, por një çështje e kërkimit të përfitimit financiar pasi e kishit të vështirë të merrnit punë në ndërtim”.

Memaci, pa adresë fikse, pranoi se kujdesej për kanabisin. Ai nuk kishte asnjë dënim të mëparshëm. Avokati i tij Kevin Seal pranoi se një burg i menjëhershëm ishte i pashmangshëm.

“Ai e di se pas lirimit nga dënimi i tij me burg do t’i nënshtrohet dëbimit”, tha zoti Seal. “Me deportim do të kthehet në Shqipëri dhe familja e tij”.

Gjykatësi James tha: “4 dhoma të pronës ishin përshtatur për kultivimin e narkotikëve dhe rritja ishte në faza të ndryshme – disa lulëzuan, disa në fazën fillestare. Prokuroria vendosi vlerën e shitjes me pakicë nga 19,000 deri në 58,000 £. Fotografitë tregojnë sofistikimin e konfigurimit me ndriçim dhe pajisje të specializuara, ju ndodheni jashtë pronës dhe jeni arratisur, por më pas jeni arrestuar”.

Gjykatësi pranoi se Memaci kishte një “rol më të vogël” në operacionin si kopshtar i bandës. Ai vendosi një dënim prej 12 muajsh burg, prej të cilit Memaci do të kryejë gjysmën e paraburgimit përpara se të lirohet me kusht. Gjykatësi James urdhëroi asgjësimin e të gjitha sendeve të gjetura në shtëpi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts