EMRI/ Po transportonte emigrantë të paligjshëm dhe nuk iu bind urdhrit të policisë, arrestohet 18-vjeçari në Korçë, shpallet në kërkim bashkëpunëtori

emri po transportonte emigrante te paligjshem dhe nuk iu bind urdhrit te policise arrestohet 18 vjecari ne korce shpallet ne kerkim bashkepunetori
emri po transportonte emigrante te paligjshem dhe nuk iu bind urdhrit te policise arrestohet 18 vjecari ne korce shpallet ne kerkim bashkepunetori

Policia e Korçës ka arrestuar një 18-vjeçar, i cili u kap duke transportuar emigrantë të paligjshëm kundrejt pagesës, si dhe nuk iu bind urdhrit të policisë për të ndalur.

Uniformat blu bëjnë me dije se në pranga ka rënë shtetasi Olger Dida, si dhe është shpallur në kërkim bashkëpunëtori i tij.

 Njoftimi i policisë:

DVP Korçë

Finalizohet operacioni policor i koduar “Midnight 18”, për goditjen e veprimtarisë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve të huaj, kundrejt pagesës, për kalim të paligjshëm të kufirit.

Nuk iu bind urdhrit të punonjësve të Policisë, për të ndaluar automjetin me të cilin po transportonte, kundrejt pagesës, 4 emigrantë të paligjshëm, kapet dhe vihet në pranga 18-vjeçari, Olger Dida.

Shpallet në kërkim 1 shtetas tjetër, i dyshuar si bashkëpunëtor në këtë veprimtari kriminale.

Sekuestrohen automjeti dhe një aparat celular.

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve të DVP Korçë, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Pogradec, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Midnight 18”. Si rezultat i këtij operacioni u arrestua në flagrancë shtetasi O. D., 18 vjeç.

Gjithashtu u referuan materialet në Prokurori dhe u shpall në kërkim shtetasi A. P., 19 vjeç, të dy banues në Tiranë.

Shërbimet e Policisë, në bazë të informacioneve të siguruara nga inteligjenca informative, për një shtetas që do të transportonte kundrejt pagesës, shtetas të huaj, me qëllim që ata të kalonin ilegalisht kufirin, organizuan veprimet dhe në aksin rrugor “Korçë-Pogradec”, pranë fshatit Gështenjas, Pogradec, bënë të mundur lokalizimin e automjetit të dyshuar. Shtetasi O. D., sapo ka konstatuar se ishte në ndjekje nga Policia, ka tentuar të largohet me shpejtësi me automjet, duke mos iu bindur urdhrit të punonjësve të Policisë, për të ndaluar, por menjëherë është kapur dhe neutralizuar. Gjatë kontrollit në automjetin tip “Volkswagen”, u gjetën 4 emigrantë të paligjshëm.

Nga tërësia e veprimeve hetimore dhe provat e siguruara, rezultoi se 18-vjeçari, në bashkëpunim me shtetasin A. P., do t’i transportonte emigrantët, kundrejt pagesës, me qëllim që të kalonin në mënyrë të paligjshme drejt vendeve të BE-së.

Vijon puna për kapjen e shtetasit A. P. dhe vënien e tij përpara përgjegjësisë ligjore.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan automjeti dhe një aparat celular.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë, për veprime të mëtejshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts