“Engjëjt le të këndojnë në prehjen tënde”, mbreti Charles III në fjalimin e parë para kombit: Rinovoj premtimin e nënës sime, do i shërbej përjetësisht atdheut!

Mbreti Charles III mbajti fjalimin e tij të parë televiziv kombit si sovran pas vdekjes së nënës së tij Mbretëreshës Elizabeth.

I veshur me një kostum të zi, këmishë të bardhë dhe kravatë të zezë, Charles i bëri homazhe Mbretëreshës Elizabeth, duke thënë se ajo kishte qenë gjithmonë një frymëzim për familjen e tij.

Ky është fjalimi i tij i parë publik që nga vdekja e nënës së tij Mbretëreshës Elizabeth, të cilën ai po e pason në fron.

Charles, 73 vjeç, u shpall automatikisht mbret kur Elizabeth II vdiq dje pasdite në Kalanë Balmoral në Skoci.
Mbreti Charles III tha se ai rinovon premtimin e shërbimit të përjetshëm ndaj kombit.

“Gjatë gjithë jetës së saj, Madhëria e Saj Mbretëresha – nëna ime e dashur – ishte një frymëzim dhe shembull për mua dhe gjithë familjen time, dhe ne i detyrohemi asaj borxhin më të sinqertë që çdo familje mund t’i ketë nënës së tyre.

Mbretëresha Elizabeth ishte një jetë e jetuar mirë; një premtim me fatin e mbajtur dhe të gjithë jemi të pikëlluar thellë me vdekjen e saj. Atë premtim për shërbimin e përjetshëm jua ripërtërij sot të gjithëve.

Ky ishte më shumë se një premtim: ishte një angazhim i thellë personal që përcaktoi gjithë jetën e saj. Ajo bëri sakrifica për detyrën.

Përkushtimi dhe përkushtimi i saj si Sovran nuk dështoi kurrë, në kohë ndryshimi dhe përparimi, në kohë gëzimi dhe festimi, dhe në kohë trishtimi dhe humbjeje.

Kur mbretëresha erdhi në fron, Britania dhe bota po përballeshin me privimet dhe pasojat e Luftës së Dytë Botërore dhe ende jetonin sipas konventave të kohëve të mëparshme.

Gjatë 70 viteve të fundit ne kemi parë shoqërinë tonë të përbëhet një nga shumë kultura dhe besime të shumta.

Institucionet e shtetit kanë ndryshuar me radhë. Por, përmes të gjitha ndryshimeve dhe sfidave, kombi ynë dhe familja më e gjerë e Mbretërisë – për talentet, traditat dhe arritjet e të cilëve jam kaq krenar – kanë përparuar dhe lulëzuar. Vlerat tona kanë mbetur dhe duhet të mbeten konstante.

Dashuria, admirimi dhe respekti i frymëzuar nga Mbretëresha u bë shenjë dalluese e mbretërimit të saj.Siç mund të dëshmojë çdo anëtar i familjes sime, ajo i kombinoi këto cilësi me ngrohtësinë, humorin dhe një aftësi të pagabueshme për të parë gjithmonë më të mirën tek njerëzit”, tha ai.

Mbreti Charles III,u zotua të mbante detyrat e monarkut pas vdekjes së nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth II.

“Vlerat tona kanë mbetur dhe duhet të mbeten konstante. Roli dhe detyrat e monarkisë mbeten gjithashtu, ashtu si sovraniteti, kështu marrëdhënia dhe përgjegjësia e veçantë ndaj kishës në të cilën besimi im është aq thellë i rrënjosur.

Në atë besim dhe vlerat që ai frymëzon, unë jam rritur për të pasur një ndjenjë detyre ndaj të tjerëve. Dhe për të mbajtur me respektin më të madh, traditat, liritë dhe përgjegjësitë e çmuara për historinë unike dhe sistemin tonë parlamentar. Ashtu siç bëri vetë Mbretëresha me një përkushtim të tillë të palëkundur, edhe unë tani u zotova solemnisht, gjatë gjithë kohës së mbetur që do të më dhurohet nga Zoti, të mbaj parimet kushtetuese në zemër të kombit”, vazhdoi ai.

Mbreti Charles gjithashtu vuri në dukje përkushtimin e tij ndaj territoreve britanike anembanë globit.

“Dhe kudo që të jetoni në Mbretërinë e Bashkuar, ose në sferat dhe territoret anembanë botës, dhe çfarëdo qoftë prejardhja apo besimi juaj, unë do të përpiqem t’ju shërbej me besnikëri, respekt dhe dashuri, siç kam bërë gjatë gjithë jetës sime”, tha ai.

Mbreti tha se jeta e tij do të ndryshojë ndërsa merr përgjegjësitë e tij të reja si monark.

Ai tha se djali dhe trashëgimtari i tij, Princi William, e pason atë si Duka i Cornwall-it, duke shtuar:

Sot, jam krenar që e emëroj Princin e Uellsit, Tywysog Cymru, titullin e të cilit kam pasur kaq shumë privilegj të mbaj gjatë gjithë jetës dhe detyrës sime.

Me Katerinën pranë tij, Princi dhe Princesha jonë e re e Uellsit, unë e di që do të vazhdojnë të frymëzojnë dhe udhëheqin bisedat tona kombëtare, duke ndihmuar margjinalizimin në terrenin qendror ku mund të jepet ndihma jetike”, tha mbreti.

Ai shtoi donte gjithashtu të shprehte dashurinë për Harry-n dhe Meghan-in ndërsa ata vazhdojnë të ndërtojnë jetën e tyre jashtë shtetit.

Mbreti Charles nuk harroi pa përmendur edhe bashkëshorten e tij Camilla. Ai tha se “llogariste në ndihmën e gruas sime të dashur, Camilla”, e cila bëhet bashkëshortja e tij mbretëreshë.

Ai e mbylli fjalimin e tij me një shënim personal për “mamanë e tij e dashur”.

“Ndërsa filloni udhëtimin tuaj të fundit të shkëlqyeshëm për t’u bashkuar me babain tim të dashur të ndjerë, dua thjesht të them këtë: faleminderit. Faleminderit për dashurinë dhe përkushtimin tuaj ndaj familjes sonë dhe ndaj familjes së kombeve që ju u keni shërbyer me kaq zell gjatë gjithë këtyre viteve. Engjëjt le të këndojnë në prehjen tënde”, tha monarku i ri.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts