“Enigma”, diamanti më i madh në ankand

08:57 19/01/2022

Guri i çmuar ka ngjyrë të zezë dhe është 555.55 karat

Do të dalë në ankand diamanti më i madh i zi i gjetur ndonjëherë. Njihet me emrin Enigma dhe është 555.55 karat, nuk ishte ekspozuar asnjëherë deri më sot nga zotëruesi , por para shitjes u admirua në Dubai.

Enigmë është edhe origjina e tij. Mendohet se mund të jetë krijuar nga goditja e një meteopriti apo asteroid të ndodhur 2.6 miliardë vjet më parë. diamanti është prerë me  sipërfaqe që përmbajnë numrin 5 dhe forma e tij është frymëzuar nga simboli I pushtetit dhe mbrojtjes në formë palme në Lindjen e Mesme.

Sipas ekspertëve të ankandit guri i çmuar dhe i rrallë mund të arrijë të shitet 5 milionë Dollarrë. Ndërkohë që vitin e kaluar Diamanti Key 10138 u shit për vlerën e 12.3 milionë Dollarë $ dhe u pagua në kriptovalutë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com