Entoni Tejlor i skandaleve, ja gafat e arbitrit anglez

entoni tejlor i skandaleve ja gafat e arbitrit anglezEntoni Tejlor, arbitri i ndeshjes mes Gjermanisë dhe Spanjës, e ka anashkaluar një top të supozuar të pastër me dorë në çerekfinalet e Kampionatit Europian.gfdgdhNuk është hera e parë që arbitri i skandaleve bën bujë. Ishte minuta e 106-të kur mbrojtësi spanjoll Mark Kukureja prek me dorë goditje e Xhamal Musiala pak para portës së tij. Për tifozët dhe ekspertët një penallti e pastër, arbitri Tejlor e lë lojën të vazhdojë dhe as nuk e shikon më skenën. Për shkak të vendimit të gabuar të supozuar fitues të lojës, anglezi tani është në vatrën e kritikave dhe jo për herë të parë.

VENDIMET E DISKUTUESHME TË ARBITRIT ANGLEZ Sipas “onefootball.com”, nuk është hera e parë që vendimet e arbitrit debatohen ashpër. Tejlor tashmë ka një listë të gjatë vendimesh të diskutueshme. Një incident goditës ka ndodhur në finalen e Europa League 2023 mes Sevilja dhe Roma. Entoni shpërndau 14 kartonë të verdhë, gjë që u prit me moskuptim nga shumë të përfshirë. Trajneri i Roma, Zhoze Mourinjo, ishte veçanërisht i indinjuar dhe u përball me Tejlor pas ndeshjes. Trajneri portugez akuzoi gjyqtarin se ishte një “turp”. Ky konfrontim publik krijoi tituj të mëtejshëm dhe rriti reputacionin e Tejlor si një arbitër i diskutueshëm.

PRECEDENTI ME KUKURELA NË VITIN 2022 Edhe spanjolli Mark Kukureja ka një histori me Tejlor. Në ndeshjen e Premier Ligë mes Çelsi dhe Totenhem më 2022, 45-vjeçari mori një vendim të qartë të gabuar në favor të “Gjelave”. Kukureja u tërhoq zvarrë në tokë nga flokët e tij nga një kundërshtar, por Entoni lejoi që loja të vazhdonte, ku Totenham barazoi. Ky vendim zemëroi aq shumë tifozët e bluve të Londrës, saqë ata filluan një peticion për të siguruar që protagonisti në fjalë nuk do të lejohej të merrte më kurrë përgjegjësinë për ndeshjet e ekipit të tyre.

E ARDHMJA E ARBITRIT TË SKANDALEVE Arbitri 45 vjeçar ka gjykuar që nga viti 2002, më parë ishoficer burgu dhe është në listën e FIFA-s që nga viti 2013. Pjesëmarrja e tij në turne ndërkombëtarë si Kampionati Europian nuk është diçka e re. “Euro 2024” në Gjermani përkon me Kampionati i tretë Europian radhazi në të cilin merr pjesë. Nëse karriera e Tejlor do të vazhdojë pas gjithë polemikave, mbetet për t’u parë. Europiani i ardhshëm do të zhvillohet në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, vitin 2028. Mbetet emocionuese për të parë nëse ai do të vazhdojë të fishkëllejë në skenën ndërkombëtare deri atëherë.

SAIMIR MBËRSI-PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts