Era Biden, vendos paqen me Evropën

08:40 14/06/2021

Presidenti i SHBA do të heqë taksat ndaj çelikut dhe aluminit

Në përfundim të samitit të liderëve të 7 shteteve më të industrializuara, në Londër Presidenti Joe Biden tha se ai po rindërton besueshmërinë e rolit të SHBA në rang botëror. Ai la të kuptohet se mund të heqë tarifat e çelikut dhe aluminit të vendosura ndaj BE-së nga administrata e ish-Presidentit Trump.

“JanĂ« vetĂ«m 120 ditĂ«â€, u  tha gazetarĂ«ve Biden, teksa u pyet se çfarĂ« mesazhi po sjell nĂ« Bruksel.

Biden foli pĂ«r njĂ« “konsensus tĂ« qartĂ«â€ me udhĂ«heqĂ«sit e tjerĂ« qĂ« morĂ«n pjesĂ« nĂ« samitin e G7 nĂ« angazhimet qĂ« ata morĂ«n pĂ«r t’u dhuruar shteteve tĂ« varfra 1 miliardĂ« doza vaksinash kundĂ«r Covid-19 nga tĂ« cilat SHBA do tĂ« mbulojĂ« gjysmĂ«n e kĂ«saj sasie.

Presidenti Joe Biden tha se përpjekjet globale për të luftuar për pandeminë COVID-19 do të jetë një projekt afatgjatë. Presidenti theksoi ndryshimet shumë thelbësore mes tij dhe paraardhësit Trump mbi ndryshimin e klimës dhe sigurinë kombëtare. Biden tha ai e sheh NATO si një strukturë mbrojtëse në Evropë e më gjerë.

Ky qëndrim është në kontrast me Trump i cili pati deklaruar se shtetet e tjera duhej qe të paguanin për të përfituar nga prania e ushtrisë amerikane. Biden theksoi se ndryshimi i klimës ishte një kërcënim ekzistencial me të cilin përballet njerëzimi, duke theksuar se Trump nuk e arriti ta kuptonte atë si një problem.

Klan News

TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.