Erdogan akuzon Izraelin: Keni bomba bërthamore

17:15 15/11/2023

Presidenti turk përsërit qëndrimin e tij se Hamasi nuk është organizatë terroriste

Presidenti turk Tajip Erdogan e ka cilësuar  Izraelin një “shtet terrorist” që kryen krime lufte dhe po  shkel ligjin ndërkombëtar në Gaza. Duke folur para ligjvënësve në mbledhjen javore parlamentare të partisë së tij AK,  theksoi se se në Gaza po bëhet genocid.

“Ne po përballemi me një gjenocid. Prandaj, tani, qindra, mijëra avokatë po e çojnë këtë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë. Dhe për shkak se Izraeli po kryen një gjenocid të tillë, ne do të bëjmë një përpjekje për të ndërmarrë të gjithë hapat e nevojshëm në lidhje me gjenocidin dhe për të bërë njoftimin e nevojshëm.”

Erdogan i bëri thirrje gjithashtu kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu të tregojë nëse Izraeli ka bomba bërthamore apo jo.

“Unë po i bëj thirrje Netanyahut nga këtu: a keni një bombë atomike apo jo? Thuaje  nëse guxon. Por ai nuk mundet.  Izrael! Ti ke një bombë atomike, një bombë bërthamore dhe ju po kërcënoni me këtë. Ne i dimë këto. Dhe fundi juaj tani po vjen. Pa marrë parasysh nëse posedoni një bombë bërthamore, çfarëdo që të zotëroni, por ju jeni të rrënuar.”

Izraeli nuk e pranon publikisht se ka armë bërthamore edhe pse Federata e Shkencëtarëve Amerikanë vlerëson se Izraeli ka rreth 90 të tilla.

Klan News

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts