Erdogan: Ambasadorët, grup i strukturuar

19:41 25/10/2021

Presidenti turk e quan kërkesën e diplomatëve cenim të pavarësise dhe sulm ndaj gjyqësorit

Grup të strukturuar i quan Presidenti Erdogan ambasadorët e 10 shteteve të cilët i kërkuan lirimin e Osman Kavalës i cili mbahet në burg me akuzën e organizimit të protestave në parkun Gezi në Stamboll.

“Deklarata nuk ka lidhje me njĂ« person apo njĂ« çështje tĂ« caktuar. KanĂ« si qĂ«llim goditjen e e pavarĂ«sisĂ« dhe gjyqĂ«sorit tĂ« vendit tonĂ«. Ashtu siç shkruhet nĂ« KushtetutĂ«, sistemi i gjyqĂ«sorit i TurqisĂ« nuk merr urdhĂ«ra nga askush. KĂ«shtu qĂ« nuk kemi si tĂ« pranojmĂ« urdhĂ«rat e njĂ« grupi tĂ« strukturuar ambasadorĂ«sh”.

Presidenti turk nuk kurseu akuzat për shtetet të cilët përfaqësoheshin nga ambasadorët e dëbuar.

“Ata qĂ« flasin vijnĂ« nga shtete qĂ« pĂ«rkrahin terrorizmin dhe grushtet e shtetit. PĂ«rdorin standarde tĂ« dyfishta. JanĂ« ata qĂ« heshtin pĂ«rballĂ« krizĂ«s sĂ« refugjatĂ«ve nĂ« rajonin tonĂ«. Nuk shikojnĂ« ato qĂ« ndodhin nĂ« shtete tĂ« tyre dhe nuk flasin pĂ«r njerĂ«zit qĂ« vriten ndĂ«rsa miliona qytetarĂ«ve nuk u respektohen tĂ« drejtat. JanĂ« shtete qĂ« nuk njohin kufij, tĂ« drejta dhe edukatĂ«â€.

Erdogan paralajmëroi edhe diplomatë të tjerë se do të dëbohen nëse bëjnë të njëjtin veprim.

“BesojmĂ« se ambasadorĂ«t qĂ« ndodhen nĂ« vendin tonĂ« tashmĂ« do tĂ« jenĂ« mĂ« tĂ« kujdesshĂ«m kur tĂ« flasin pĂ«r tĂ« drejtat e njeriut. Ata qĂ« nuk respektojnĂ« popullin dhe pavarĂ«sinĂ« tonĂ« nuk e meriton qĂ« tĂ« jetĂ« nĂ« kĂ«tĂ« shtet, kushdo qoftĂ« ai”.

Në lidhje me këtë rast ambasada amerikane në Ankara shprehu shqetësim dhe keqardhje për veprimin e Ministrisë së Jashtme turke dhe i kërkon Turqisë që të respektojë marrëveshjen e Vjenës dhe të drejtat e njeriut.

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *