Erdogan do të diskutojë “korridoret e grurit” me Zelensky dhe Putin

erdogan do te diskutoje korridoret e grurit me zelensky dhe putin
erdogan do te diskutoje korridoret e grurit me zelensky dhe putin

Në ditët në vijim, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan synon të zhvillojë bisedime me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky dhe liderin rus Vladimir Putin për çështjen e operacioneve të mëtejshme të “korridoreve të grurit” në Detin e Zi.

Këtë e ka bërë të ditur ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu.

“Presidenti Erdogan do të zhvillojë negociata me Zelensky dhe Putin”, tha Cavusoglu në lidhje me “marrëveshjen e grurit”.

Duke vënë në dukje se Turqia po monitoron procesin me OKB-në, Çavuşoğlu theksoi nevojën për të ndërmarrë hapa konkretë për heqjen e pengesave.

“Për momentin nuk ka probleme me mjete lundruese të ngarkuara… Që të vazhdojë transporti i grurit duhet të kapërcehen çështjet”, tha ai.

Negociatat pritet të zhvillohen në ditët në vijim.

Më herët, më 29 tetor, Federata Ruse tha se po pezullonte pjesëmarrjen në Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi, duke justifikuar lëvizjen e saj me një sulm me dron, për të cilin fajësoi Ukrainën dhe Britaninë e Madhe, në Gjirin e Sevastopolit në Krime, ku ishin ankoruar anijet luftarake ruse. . Pavarësisht tërheqjes së Rusisë nga marrëveshja e grurit, 15 bulkerë që transportonin drithëra ukrainase u larguan nga portet e Ukrainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts