Erdogan do të përcjellë qëndrimin e Rusisë për Ukrainën në samitin e G20

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mund të shpallë kushtet e presidentit rus Vladimir Putin për t’i dhënë fund konfliktit në Ukrainë në samitin e G20 në Indi, shkruan në artikullin e Ozay Sendir, kolumnist i gazetës Milliyet.

Autori shkroi se Presidenti i Turqisë është i vetmi lider perëndimor që mund të takohet me liderin rus përpara samitit të G20.

“Kjo do ta kthejë Turqinë në një “yll” në samitin që do të mbahet në Indi. Kështu, presidenti i Turqisë do të njoftojë kushtet dhe propozimet e Rusisë për vendet e G20. Kjo do të thotë se procesi aktual i ndërmjetësimit ka filluar për t’i dhënë fund konfliktit midis Ukraina dhe Rusia”.

Përpara samitit në Indi, Vladimir Putin dhe Rexhep Tajip Erdogan do të diskutojnë marrëveshjen e grurit. Gazeta vuri në dukje se kjo do të forcojë pozicionin e Ankarasë zyrtare në Afrikë dhe në të njëjtën kohë do të ndihmojë për të marrë mbështetjen e vendeve afrikane në OKB.

Samiti do të mbahet në Nju Delhi më 9-10 shtator.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts