Erdogan i propozon Putinit bisedime për traktate paqeje

15:51 06/03/2022

Presidenti rus refuzon: Ushtria ukrainase të shpërbëhet

Presidenti turk Rexhep Taip Erdoan bën një tjetër përpjekje për të bindur Vladimir Putinin të ndalë sulmin në Ukrainë. Kreu i shtetit turk bisedoi në telefon paraditen e kësaj të Diele me shefin e Kremlinit.

Në deklaratën për shtyp të presidencës në Ankara thuhet se Erdoan i ofroi Putinit ndërmjetësim Ukrainën dhe perëndimin për nënshkrimin e marrëveshjeve. Presidenti turk kërkoi nga homologur rus, armëpushim të menjëhershëm në gjithë Ukrainë dhe hapjen e korridoreve humanitare për të larguar civilët nga zonat e rrezikuara dhe për të dërguar ndihma për njerëzit në nevoja urgjente.

Por shefi i Kremlinit nuk tĂ«rhiqet nga kushtet e tij pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« fund sulmit. Putin ia bĂ«ri tĂ« qartĂ« Erdoanit se lufta ndalet vetĂ«m nĂ«se ushtria ukrainase resht sĂ« luftuari. Demilitarizimi, largimi i qeverisĂ« pro-perĂ«ndimore qĂ« Moska e konsideron naziste dhe nĂ«nshkrimi i njĂ« traktati pĂ«r mosantarĂ«simin e UkrainĂ«s nĂ« NATO janĂ« pikat nga tĂ« cilat Putini nuk heq dorĂ«.

Vitet e fundit, Erdoan ka ruajtur marrëdhënie neutrale me Putinin, ndryshe nga aleatët e tjerë që kanë shfaqur qëndrime armiqësore. Por në luftën e Ukrainës, Erdoan u rendit qartë në krahun e Volodimir Zelenskit.

Të Shtunën, përpjekje për të ndalur Putinin bëri edhe kryeministri izraelit Naftali Benet, i cili udhëtoi drejt Moskës. Rezultatet megjithatë nuk ishin shumë të ndryshme.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.