Erdogan në Asamblenë e OKB: Talebanëve u mungon lidershipi gjithëpërfshirës, ka vetëm disa sinjale ndryshimi

Qasja aktuale e talebanëve dhe qeveria e tyre e përkohshme nuk janë gjithëpërfshirëse, por Turqia është e gatshme të punojë me ta nëse grupi i armatosur formon një qeveri më gjithëpërfshirëse, tha Presidenti Tajip Erdogan.

Anëtarja e NATO -s Turqia ka punuar me Katarin për të operuar aeroportin e Kabulit për udhëtime ndërkombëtare pasi talebanët morën pushtetin dhe vendet e huaja u tërhoqën nga Afganistani.

Turqia mirëpriti mesazhet fillestare të talebanëve, por tha se do të vlerësonte angazhimin dhe njohjen e grupit bazuar në veprimet e tyre.

“Duke parë qasjen e talebanëve tani, për fat të keq një udhëheqje gjithëpërfshirëse nuk është formuar,” citoi transmetuesi me qendër në Stamboll, Haberturk të ketë thënë Erdogan për gazetarët pas pjesëmarrjes në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork.

“Për momentin, ka vetëm disa sinjale për mundësinë e disa ndryshimeve, se mund të ketë një atmosferë më gjithëpërfshirëse në udhëheqje,” tha Erdogan.

Komentet e Erdogan erdhën pasi ambasadori i Turqisë në Kabul, Cihad Erginay, u takua me Ministrin e Jashtëm talebanë Amir Khan Muttaqi.

Erginay tha në Twitter se ai u zotua “mbështetje e vazhdueshme e Turqisë për popullin afgan dhe angazhim për të ndërtuar mbi lidhjet tona historike”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.