Erdogan nga Samiti në Bruksel: Vendosmëria dhe përgjegjësitë e NATO-s u rritën në ruajtjen e stabilitetit global

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se vendosmëria dhe përgjegjësitë e NATO-s u rritën në ruajtjen e stabilitetit global, raporton Anadolu Agency (AA).

“NATO duhet të zë rol aktiv kur çadra e sigurisë së aleancës është e nevojshme nga Mesdheu në Detin e Zi, nga Evropa në Azi”, tha presidenti Erdogan pas samitit të NATO-s të mbajtur në Bruksel.
Ai po ashtu theksoi se Turqia shprehu qartë se duhet t’i jepet fund mbështetjes së dhënë për grupin terrorist PYD/PKK.

“Turqia shprehu shpresë se të gjithë aleatët e NATO-s do të tregojnë solidaritet të plotë me vendin duke lënë mënjanë llogaritjet e cekëta politike. Terrorizmi është një nga pengesat më të mëdha për vendosjen e stabilitetit. Turqia është ndër 5 aleatët më të mirë që kontribuojnë më shumë në operacionet dhe misionet e NATO-s dhe midis 8 aleatëve më të mirë që kontribuojnë më shumë në buxhetin e përbashkët Komanda e task-forcës së përbashkët me një nivel gatishmërie shumë të lartë është gjithashtu këtë vit. Ai është në Turqi”, tha Erdogan

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *