Erdogan ngre padi kundër politikanit gjerman

17:40 03/10/2022

ZĂ«vendĂ«skryetari i partisĂ« liberale e zĂ«vendĂ«spresident i Bundestagut, Wolfgang Kubicki e ka quajtur presidentin turk “mi tĂ« vogĂ«l kanali”. Erdogani u kundĂ«rpĂ«rgjigj me njĂ« padi. Politikani gjerman ka reaguar i qetĂ«.

PĂ«r shkak tĂ« etiketimit tĂ« presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan si “mi i vogĂ«l kanali” politikani liberal gjerman duhet tĂ« pĂ«rballet me njĂ« proces gjyqĂ«sor. Sipas agjencisĂ« gjermane tĂ« lajmeve, dpa, zĂ«vendĂ«spresidenti i Bundestagut, Kubicki nĂ« njĂ« miting zgjedhor e kishte kritikuar ashpĂ«r politikĂ«n e refugjatĂ«ve tĂ« Erdoganit dhe nĂ« kĂ«tĂ« kontekst e kishte quajtur “mi tĂ« vogĂ«l kanali”. Sipas raportimeve avokati nga Kölni, Mustafa Kaplan nĂ« emĂ«r tĂ« Erdoganit ka ngritur padi kundĂ«r zĂ«vendĂ«spresidentit tĂ« Bundestagut, Kubicki pĂ«r fyerje dhe poshtĂ«rim. Letra e avokatit mban datĂ«n 29 shtator dhe pĂ«r shkak tĂ« kompetencave pĂ«rkatĂ«se ka mbĂ«rritur nĂ« ProkurorinĂ« e Hildesheimit.

Kaplan shkruan, se pĂ«rcaktimin si “mi kanali” duhet ta kuptosh si tĂ« tillĂ«, qĂ« Erdogan Ă«shtĂ« njĂ« person qĂ« “shikohet si njĂ« i shkatĂ«rruar nga ana e vlerave, i rrĂ«nuar moralisht dhe qĂ« tĂ« shkakton neveri”. Kubicki nuk ka dashur tĂ« bĂ«jĂ« kritikĂ« me fakte, por vetĂ«m poshtĂ«rim. KĂ«saj i shtohet qĂ« shprehja pĂ«r Erdoganin “edhe pĂ«r arsye fetare” nuk pranohet kollaj. BĂ«het fjalĂ« pĂ«r njĂ« sulm antiligjor kundĂ«r nderit tĂ« njĂ« personi tjetĂ«r.”

Përveç kësaj, Kubicki ka akuzuar jo drejtpërdejt, se presidenti turk i përdor refugjatët si mjet presioni ndaj perëndimit. Kjo është e provueshme që nuk është kështu.

Kubicki i qetë

MĂ« parĂ« Kubicki kishte pranuar, se e kishte pĂ«rcaktuar Erdogan si “mi tĂ« vogĂ«l kanali”. Ai u mbrojt me argumentin se “njĂ« mi kanali” Ă«shtĂ« “njĂ« krijesĂ« e vogĂ«l, e lezetshme nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ« e zgjuar dhe dinake, prandaj shfaqet edhe nĂ« historitĂ« e fĂ«mijĂ«ve si protagoniste” dhe kujtoi tituj librash, ku miu i kanalit luan rol. Ministria e Jashtme gjermane Ă«shtĂ« distancuar ndĂ«rkohĂ« nga deklaratat e politikanit liberal, edhe pse jo drejtpĂ«rdrejt. NjĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s i MPJ nĂ« Berin Ă«shtĂ« shprehur, se Ă«shtĂ« qĂ«ndrim bazĂ« i kĂ«saj ministrie, qĂ« komunikimi me pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« shteteve tĂ« tjera tĂ« jetĂ« “me respekt”.

“NĂ« kĂ«tĂ« kuptim deklarata fyese nĂ« shkĂ«mbimin ndĂ«rkombĂ«tar nuk kanĂ« vend nĂ« komunikimin tonĂ«.” NjĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s i MinistrisĂ« sĂ« Jashtme tĂ« TurqisĂ« Ă«shtĂ« shprehur, se Turqia i dĂ«non ashpĂ«rsisht fjalĂ«t fyese tĂ« Kubickit. Ministria e Jashtme turke thirri nĂ« Ankara ambasadorin gjerman./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *