Erdogan paralajmëron BE-në: Nëse mbështesni veprimet e njëanëshme të Greqisë mosmarrëveshjet në rajon do të thellohen

Turqia ka fajësuar BE -në ​​për mbështetjen e  veprimeve të njëanshme nga Greqia e cila sipas tij po thellon tensionet në rajon . Lajmi u bë i ditur nga një deklaratë nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare, i cili u mblodh nën kryesinë e Presidentit Tayip Erdogan .

Ky është në thelb reagimi i parë indirekt i Ankarasë ndaj nënshkrimit të fundit të marrëveshjes së mbrojtjes Greqi-Francë .

Në njoftim, ndër të tjera përmendet:

” Injorimi i zgjidhjeve të propozimeve me qëllim të mirë, konstruktiv dhe të orientuar dhe Turqia i afrohet çështjeve të Egjeut, Mesdheut Lindor, Qipros dhe migrimit të parregullt është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe me interesat afatgjata të BE-së. U nënvizua se mbështetja në veprimet e njëanshme të Greqisë dhe administrimin e sektorit qipriot grek thellon mosmarrëveshjet në rajon “.

Pjesa më e madhe e takimit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare u përqëndrua në luftën kundër organizatave PKK / KCK-PYD / YPG, FETO dhe DAESH, të cilat Turqia i konsideron “terroriste” , si dhe zhvillimet në Sirinë Veriore.

Së fundi, çështja e Ndryshimit të Klimës u diskutua, duke theksuar nevojën për të zbatuar planet e përbashkëta në nivel global kundër kërcënimit që duket se është shqetësim në rritje për bashkësinë ndërkombëtare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.