Erdogan përuron Qendrën Kulturore Ataturk në Stamboll

Në 98-vjetorin e Republikës së Turqisë, Stambolli do të ketë tashmë një qendër të re kulturore të quajtur Qendra Kulturore Ataturk, ne nder te themeluesit të Turqisë moderne. Kjo qendër kulturore është një ndertese moderne e projektuar nga një ekip i mrekullueshëm arkitektësh dhe inxhinierësh dhe do mireprese shfaqjet kryesore ne Stamboll. Presidenti Recep Tayyip Erdoğan duke folur në ceremoninë e hapjes së Qendrës Kulturore Atatürk tha se “Ne po përpiqemi të shlyejmë borxhin tonë ndaj themeluesve të Republikës sonë duke vënë përpara objektivat tona të vitit 2023 dhe duke punuar ditë e natë për t’i arritur ato.” tha ai.

Presidenti Erdoğan u shpreh se “Nuk do të lejojmë asnjë pengesë, asnjë kurth, asnjë sulm që të na pengojë të arrijmë objektivat që kemi vendosur për 100-vjetorin e Republikës sonë”. Presidenti Erdoğan tha: “Uroj që kjo punë madhështore, të cilën e kam ndjekur nga afër që nga Projekti (AKM) deri në ndërtimin e tij, të jetë e dobishme për vendin tonë dhe Stambollin.”

Jemi të lumtur dhe krenarë që sot sjellim një vepër të re kulturore e artistike në vendin tonë dhe në Stamboll, ku jemi të lumtur që mbushim 98-vjetorin e Republikës sonë. Qendra Kulturore Atatürk, themelet e së cilës u hodhën 75 vjet më parë, u bë e papërdorshme shumë kohë më parë. Në fakt, ne kemi marrë masa shumë vite me pare për të rindërtuar këtë strukturë simbolike të Stambollit. Kemi hasur pengesa në çdo hap që hidhnim. Të gjithë ju kujtohen fushatat për të parandaluar rrënimin e godinës së AKK-së, e cila është simboli i fytyrës së rrënuar të Turqisë së vjetër, duke u derdhur gjithandej dhe duke mos përmbushur funksionin e pritur. Është kthyer në një obsesion ideologjik dhe një mjet për të shkaktuar kaos nga disa qarqe dhe ne dhe vendit tonë na kanë humbur kohë. Nuk kemi harruar se si ajo godinë u shndërrua në një shfaqje fuqie nga organizatat terroriste gjatë ngjarjeve të Gezi theksoi Presidenti turk në ceremoninë e hapjes. Në emrin tim dhe të kombit tim, dëshiroj të përgëzoj Ministrinë tonë të Kulturës dhe Turizmit, arkitektin tonë Murat Tabanlıoğlu dhe vëllezërit e tij, dhe Ministrinë tonë të Mjedisit dhe Urbanizimit, me pak fjalë, të gjithë ata që kontribuan. Me këtë hapje nisim Festivalin Rrugor të Kulturës Beyoğlu, i cili do të zgjasë deri më 4 nëntor. Opera Koca Sinan, premierën botërore të së ciles u shfaq mbreme është programi hapës i projektit tonë të AKM-së dhe Rrugës së Kulturës Beyoğlu. Ftojmë të gjithë, veçanërisht të rinjtë, në evente si ekspozita, koncerte, seminare, biseda letrare, video shfaqje, të cilat do të mbahen në 64 lokacione të ndryshme, 40 prej të cilave janë të mbyllura dhe 24 të hapura, për 5 ditë nga sot deklaroi presidenti turk.

AKK përbëhet nga 5 blloqe dhe ka një sipërfaqe prej 14,400 metra katrorë.

Ministri i Kulturës dhe Turizmit Mehmet Nuri Ersoy tha në takimin prezantues se ndërtimi i ri i AKK-së ka kushtuar rreth 2 miliardë TL.

Ndërtesa e re, themelet e së cilës u hodhën më 10 shkurt 2019, përfshin një sallë opere me kapacitet 240 persona, një teatër me kapacitet 802, salla ekspozitash, një bibliotekë me 20 mijë libra, kinema, studio regjistrimi muzikor, zyra, restorante dhe kafene. Ndërtimi i kësaj vepre përfundoi në një kohë rekord prej 2.5 vitesh. Kjo sallë në të cilën ndodhemi është struktura më e madhe dhe kryesore e AKK-së tonë. Kjo sallë, e cila ka një kapacitet mbi 2 mijë personash, është e pajisur me infrastrukturën e përshtatshme për kryerjen e të gjitha llojeve të aktiviteteve kulturore dhe artistike. Salla jonë e dytë ka një infrastrukturë të përshtatshme për shumë aktivitete, me një kapacitet prej më shumë se 800 spektatorësh dhe pajisje moderne. Rruga e Kulturës, nga ana tjetër, tërheq të gjithë me bibliotekën, qendrën e artit për fëmijë, kinemanë, sallën e ekspozitave, kafenetë dhe restorantet. Falë AKK-së së re, këtu kemi krijuar një vepër monumentale që do t’i ofrojë shërbime të paharrueshme kulturore dhe artistike Stambollit dhe botës u shpreh ministri turk I kultures. Edhe pse Stambolli është një nga qytetet më të lashta në botë, ai është ende një qytet që nuk ka arritur atë që meriton. Duke qenë kryeqyteti i 3 perandorive, Stambolli është gjithashtu marka më e çmuar e Republikës sonë. Pas krijimit të republikës sonë, ne mundëm të mblidhnim fuqinë që na nevojitej për të bërë një lëvizje të re civilizimi pas një kohe të gjatë. Përveshëm mëngët për të zgjidhur problemet dhe përshkuam shumë distancë në një kohë të shkurtër. Gjatë Kryeministrisë dhe Presidencës sonë, ne ishim shumë të interesuar për çdo çështje të Stambollit. Ky qytet antik ka pësuar disa dëme të pakthyeshme, por duhet të pranojmë faktin se tani ekziston një Stamboll, fytyra e të cilit ka ndryshuar. Tani kemi një Stamboll që konkurron me qytetet më të zhvilluara të botës në çdo fushë nga arsimi në shëndetësi, nga transporti te sporti dhe ia kalon shumicës se tyre. Artistët tanë punuan ditë e natë dhe shpalosën këtë vepër kombëtare. Sot me këtë pjesë po bëjmë hapjen zyrtare me Koca Sinan Opera, kompozuar nga Hasan Uçarsu. E shoh si domosdoshmëri të besnikërisë sonë ndaj të parëve dhe historisë, të përkujtojmë Mimar Sinanin me një vepër të tillë. Veprat e Mimar Sinanit nuk janë vetëm struktura prej guri, dheu dhe druri” deklaroi ministri turk.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.