Erdogan pranon bisedimet me talebanët

15:31 27/08/2021

Presidenti turk: Po vlerësojmë ofertën e grupi islamik për të operuar në aeroport

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka realizuar bisedimet e para me talebanet në Kabul. Ai tha se Ankaraja është duke vlerësuar ofertën e grupit islamik për të operuar me aeroport.

Takimi është zhvilluar në një njësi ushtarake të aeroportit të Kabulit, ku përkohësisht është vendosur Ambasada turke.

“Kemi mbajtur bisedimet e para me talebanĂ«t, tĂ« cilat kanĂ« zgjatur tri orĂ« e gjysmĂ«. NĂ«se Ă«shtĂ« e nevojshme, do tĂ« kemi mundĂ«si pĂ«r tĂ« zhvilluar bisedime tĂ« tjera”, tha Erdogan. Duke iu pĂ«rgjigjur kritikave tĂ« brendshme pĂ«r angazhimin e TurqisĂ« me grupin kryengritĂ«s, Erdogan tha se Ankaraja “nuk e ka luksin” tĂ« qĂ«ndrojĂ« duarkryq nĂ« rajonin e paqĂ«ndrueshĂ«m.

Turqia ka planifikuar të ndihmojë në sigurimin dhe drejtimin e aeroportit të Kabulit, por disa ditë me parë ajo filloi të tërheqë trupat e saj nga Afganistani.

Erdogan tha se talebanët tani duan të mbikëqyrin sigurinë në aeroport, ndërsa Ankarasë i kanë ofruar mundësinë për të drejtuar logjistikën e tij.

 Pas sulmeve qĂ« ndodhĂ«n nĂ« Kabul ai tha se Turqia do tĂ« kĂ«rkojĂ« mĂ« shumĂ« detaje se si do tĂ« sigurohet qendra ajrore.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.