Erdogan quan armik të turqve Mitsotakisin

21:00 20/07/2021

Mesazh për ndërkombëtarët: Nuk bëjmë hapa pas në çështjen e Qipros

Presidenti Rexhep Taip Erdogann e quan armik të turqve kryeministrin grek Kirjakos Mitskotakis. Nga Qipro Veriore ai dha një mesazh për ndërkombëtarët, nuk do të ketë hapa pas në çështjen e ndarjes së ishullit.

“TĂ« gjithĂ« ata qĂ« janĂ« armiq tĂ« turqve pĂ«rfshirĂ« kĂ«tu edhe Mitsotakisin. Edhe ata qĂ« flasin nga Amerika me videokonferencĂ«. Le tĂ« mblidhen dhe do tĂ« flasin kundĂ«r nesh. Le tĂ« flasin. Ne po e japim mesazhin tonĂ«. Ne kemi tĂ« drejtĂ«. Prandaj do ta mbrojmĂ« deri nĂ« fund tĂ« drejtĂ«n tonĂ«. KĂ«ta flasin pĂ«r tĂ« drejtat vetĂ«m kur u intereson. PĂ«rdorin si vegĂ«l edhe Bashkimin Europian qĂ« e pranoi nĂ« union pjesĂ«n jugore. Duan qĂ« ne tĂ« heqim dorĂ« nga shteti qĂ« qipriotĂ«t turq e krijuan me jetĂ«, gjakĂ« dhe dĂ«shmorĂ«. Askush mos tĂ« presĂ« nga ne qĂ« tĂ« bĂ«jmĂ« hapa pas. Ne nuk kemi mĂ« kohĂ« pĂ«r tĂ« humbur”.

Pati një thirrje edhe për Bashkimin Europian.

“ÇfarĂ« ndodhi? E kanĂ« mbajtur fjalĂ«n ju? CfarĂ« keni bĂ«rĂ« si ju BE? AsnjĂ«herĂ« nuk e keni trajtuar problemin me drejtĂ«si. VetĂ«m gĂ«njeshtra, gĂ«njeshtra, gĂ«njeshtra. Kjo nuk Ă«shtĂ« demokraci. BE do tĂ« ndihmonte veriun e ishullit. E bĂ«ri? Jo. Sepse kĂ«ta e ndĂ«rtojnĂ« jetĂ«n bazuar nĂ« gĂ«njeshtra”.

Zbuloi edhe komunikimin me një nga zyrtarët e BE para nisjes për në Qipro.

“Nuk duam qĂ« tĂ« mbash njĂ« fjalim qĂ« do tĂ« shkakojĂ« probleme. U thashĂ« qĂ« nuk marr leje nga ju”.

Këto deklarata kreu i shtetit turk i bëri në festën e Lirisë dhe Paqes në Qipro që përkoi edhe me festën e Kurban Bajramit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *