Erdogan shprehu mbështetje për Hamasin, ‘hakmerret’ Izraeli, bojkoton produktet turke

Pas deklaratave të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan në mbështetje të Hamasit, vjen dhe lëvizja e radhës nga qeveria izraelite, e cila ka vendosur të bojkotojë produktet turke.

Sipas raporteve, importet e produkteve turke u ndaluan nga zinxhiri më i madh i supermarketeve në Izrael, Shufersal, si dhe zinxhirët konkurrues Rami Levy dhe Yochananof. Importuesit më të vegjël të produkteve gjithashtu duket se kanë ndjekur shembullin e zinxhirëve të mëdhenj.

Turqia kohët e fundit është bërë një eksportues kryesor në Izrael, duke u renditur vitin e kaluar në vendin e pestë pas Kinës, SHBA-së, Zvicrës dhe Gjermanisë. Me importet e Izraelit nga Turqia që arrijnë në 7 miliardë dollarë në vitin 2022.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts