Erdogan telefonon Papën

15:43 17/05/2021

Presidenti i TurqisĂ«, Recep Tayyip Erdogan, i ka thĂ«nĂ« Papa Françeskut gjatĂ« njĂ« telefonate se bashkĂ«sia ndĂ«rkombĂ«tare duhet tĂ« vendosĂ« sanksione ndaj Izraelit pĂ«r veprimet e tij kundĂ«r palestinezĂ«ve .

Ai e ka nxitur PapĂ«n  tĂ« vazhdojĂ« tĂ« flasĂ« pĂ«r konfliktin, tha zyra e presidentit .

Presidenca turke ka njoftuar se Erdogan e ka lajmĂ«ruar Papa Françeskun se Izraeli po kĂ«rcĂ«non sigurinĂ« rajonale dhe se bashkĂ«sia ndĂ«rkombĂ«tare duhet “t’i japĂ« Izraelit njĂ« mĂ«sim”.

Ai  gjithashtu “theksoi se mesazhet e vazhdueshme nga Papa Françesku kishin njĂ« rĂ«ndĂ«si tĂ« madhe nĂ« mobilizimin e botĂ«s sĂ« krishterĂ« dhe komunitetit ndĂ«rkombĂ«tar” . Papa Françesku, gjatĂ« meshĂ«s sĂ« kaluar reagoi ndaj humbjes sĂ«  jetĂ«ve tĂ« pafajshme nĂ« Gaza veçanĂ«risht tĂ« fĂ«mijĂ«ve  duke i cilĂ«suar kĂ«to akte si tĂ«  “tmerrshme dhe tĂ« papranueshme”.

Rreth 200 njerëz janë vrarë në Gaza nga bombardimet izraelite dhe 10 njerëz të vrarë në Izrael nga raketa militante në javën e kaluar të luftimeve.

Statusi i Jeruzalemit lindor Ă«shtĂ« njĂ« nga çështjet qendrore nĂ« konfliktin e lindjes sĂ« AfĂ«rt. Izraeli e pretendon Jeruzalemin si “kryeqytet tĂ« pĂ«rjetshĂ«m tĂ« pandashĂ«m”, kurse palestinezĂ«t i mbeten besnik kĂ«rkesĂ«s sĂ« tyre pĂ«r tĂ« pasur Jeruzalemin lindor si kryeqytet tĂ« tyre.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.