Erërat e fuqishme rrëzojnë një vinç në Poloni, 2 persona humbin jetën

Stuhia e erës ka rrëzuar një vinç ndërtimi 20 metra të lartë në Kraków, duke çuar në vdekjen e dy punëtorëve të ndërtimit.

Sipas policisë së Krakovës, në aksident u plagosën fillimisht katër punëtorë ndërtimi, të cilët të gjithë u shtruan në spital. Fatkeqësisht, dy prej tyre nuk mund të shpëtoheshin. Një nga viktimat ishte duke punuar në çatinë e një prej ndërtesave në ndërtim, ndërsa një tjetër ishte në tokë.

Rënia e vinçit dëmtoi strukturat përreth, duke bërë që mbeturinat të shpërndaheshin midis makinave dhe ndërtesave.

Murapol, investitori, konfirmoi se vinçi u rrëzua, duke shtuar se makineria ishte lënë jashtë funksionit.

“Vinçat e ndërtimit në të gjitha kantieret e Grupit Murapol në të gjithë Poloninë u lanë jashtë funksionit dhe u vendosën në të ashtuquajturin “modaliteti i erës”. Si rezultat, operatori i vinçit nuk ishte brenda kabinës, “tha kompania.

Era shkaktoi edhe dëme të konsiderueshme në banesa dhe infrastrukturë.

Në Dobrzyca, një fshat në provincën perëndimore të Polonisë Wielkopolska, shpërthimet e forta të erës dëmtuan çatitë e dhjetëra shtëpive.

“Dukej sikur shtëpia po shembet dhe gurët po binin nga qielli. U deshën vetëm disa sekonda. Gjithçka që pashë ishin ato vorbulla,” tha një banor i Dobrzyca.

Brigadat e zjarrfikësve u përballën me 1,400 thirrje në të gjithë Poloninë vetëm të enjten, siç raportohet nga Shërbimet Shtetërore të Zjarrfikësve të vendit. Ata u thirrën për të ndihmuar në heqjen e pemëve të rrëzuara si dhe për të ndihmuar banorët që u ishin prishur çatitë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.