Escobar: Korrupsioni problemi më i madh i Ballkanit

21:14 01/12/2022

Zyrtari amerikan foli për sfidat e rajonit në Këshillin e Atlantikut

PĂ«r Shtetet e Bashkuara korrupsioni Ă«shtĂ« problemi mĂ« i madh pĂ«r rajonin e Ballkanit PerĂ«ndimor. Dhe sipas zĂ«vendĂ«sndihmĂ«s sekretarit tĂ« Shtetit pĂ«r EuropĂ«n dhe EuroazinĂ«, Gabriel Escobar, Shtetet e Bashkuara do tĂ« vazhdojnĂ« pĂ«rpjekjet pĂ«r demokraci dhe luftĂ« kundĂ«r korrupsionit, pĂ«rfshirĂ« vendosjen e sanksioneve ndaj udhĂ«heqĂ«sve tĂ« korruptuar.

 â€œKorrupsioni Ă«shtĂ« problemi mĂ« i madh pĂ«r rajonin. Nacionalizmi dhe rivaliteti etnik Ă«shtĂ« me tĂ« vĂ«rtetĂ« vetĂ«m njĂ« maskĂ« pĂ«r kĂ«tĂ« (korrupsionin). UdhĂ«heqĂ«sit duhet tĂ« ndĂ«rmarrin veprime, duhet t’i largojnĂ« kĂ«ta njerĂ«z nga pozitat e pĂ«rgjegjĂ«sisĂ«, t’i heqin nga listat e partive dhe kjo vlen pĂ«r tĂ« gjitha vendet nĂ« rajon”,  tha Gabriel Escobar

Zyrtari amerikan tha se situata e krijuar nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës, u ka dhënë shtysë përpjekjeve të perëndimit për zgjidhjen e problemeve të mbetura në rajon. Escobar tha se Shtetet e Bashkuara duan të shohin integrim sa më të shpejtë të Ballkanit Perëndimor në institucionet euro-atlantike.

 â€œTek aleatĂ«t tanĂ« europianĂ«, Ă«shtĂ« rritur ndjenja e urgjencĂ«s pĂ«r tĂ« zgjidhur disa nga problemet dhe pĂ«rshpejtuar disa nga proceset qĂ« do ta çojnĂ« rajonin nĂ« drejtimin e duhur. Dhe kĂ«shtu, nĂ« kĂ«tĂ« drejtim, kriza nĂ« UkrainĂ« ka ndikuar tek pĂ«rqendrimi nĂ« realitetet e asaj qĂ« po ndodh nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor”, tha Gabriel Escobar.

Duke folur në Këshillin e Atlantikut, Escobar tha se pret përparim vitin e ardhshëm në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë në bazë të planit franko-gjerman.

 â€œA mund tĂ« realizohet ose jo deri nĂ« pranverĂ«n e ardhshme varet nga ritmi i negociatave dhe ritmi i takimeve, i cili nuk varet nga SHBA, por varet nga evropianĂ«t.Por unĂ« mendoj se mund tĂ« fillojmĂ« tĂ« shohim skeletin e njĂ« marrĂ«veshjeje tĂ« dalĂ« vitin e ardhshĂ«m. Dhe unĂ« do tĂ« doja ta shihja njĂ« gjĂ« tĂ« tillĂ«,” tha Gabriel Escobar.

Zyrtari amerikan foli edhe për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, duke thënë se marrëveshja për të duhet të zbatohet dhe se të dyja palët duhet të mendojnë për banorët e Veriut dhe perspektivën e tyre.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *