“Është blof”, ambasadori rus në BE: Nuk kemi ndërmend të pushtojmë Ukrainën

eshte blof ambasadori rus ne be nuk kemi ndermend te pushtojme ukrainen
eshte blof ambasadori rus ne be nuk kemi ndermend te pushtojme ukrainen

Ambasadori rus në Bashkimin Evropian, Vladimir Chizhov, ka këmbëngulur se vendi i tij nuk ka në plan të pushtojë Ukrainën, pavarësisht pranisë ushtarake në kufi.

“Rusia nuk ka plan të pushtojë Ukrainën apo vende të tjera. Është një bllof i krijuar jo në Rusi, por në ato vende që tani po përhapin këtë mesazh histerik, në të gjithë Evropën dhe në botë”.

Ambasadori rus foli edhe për sanksionet e mundshme që Perëndimi po shqyrton kundër Moskës, ndër to është edhe pezullimi i gazsjellësit Nord Stream 2. Por ambasadori thotë se Rusia mund të gjejë tregje të tjera për gazin e saj natyror.

“Unë mendoj se konsumatorët evropianë duhet të jenë të parët që duhet të shqetësohen. Sepse atyre do tu mungojë gazi, i cili është relativisht i lirë. Dhe duhet të gjejnë mjete të tjera për të ngrohur shtëpitë e tyre. Dimri nuk ka përfunduar ende”.

Nga këndvështrimi i tij, faji i takon NATO-s, dhe jo Rusisë, për mospërmbushjen e garancive të sigurisë, të dakorduara verbalisht pas rënies së Bashkimit Sovjetik. Chizhov thotë se vendi i tij po punon për të gjetur një zgjidhje diplomatike për krizën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts