Është i spërkatur me gjethe ari, ja sa kushton hamburgeri më i shtrenjtë në botë

eshte i sperkatur me gjethe ari ja sa kushton hamburgeri me i shtrenjte ne boteLibri i Rekordeve Guinness ka shpallur hamburgerin më të shtrenjtë në botë, të quajtur “ Djali i Artë” .  Ky “specialitet” është i mbuluar me fletë ari, të lyer me havjar dhe pasta e tij bëhet me shampanjë.

Sperkat

“Djali i Artë” u shpik nga Robert Jan DeVine në restorantin Daltons në Gelderland, Hollandë. Këtë ide ai e lindi fillimisht gjatë karantinës për shkak të pandemisë së virusit korona.

Burgeri përbëhet nga viçi i lëngshëm i cilësisë premium i mbushur me havjar dhe gaforre mbret, siç thuhet në faqen zyrtare të rekordeve botërore Guinness. Edhe unazat e pastë dhe qepës janë bërë me Dom Pérignon, një shampanjë e cilësisë së mirë.

@guinnessworldrecords Most expensive hamburger (single portion) ????✨ €5,000 (£4,295 / $5,967) by Robbert Jan De Veen at The Daltons ???????? The entire burger – named ‘The Golden Boy’ – was made completely from scratch and was a recipe developed by Robbert himself. For €5,000, he wanted to ensure the burger was excellent quality as well as tasty. The bun is lightly toasted but still soft inside and is made using Dom Pérignon champagne. The onion rings are champagne battered, the beef is juicy wagyu, with the addition of king crab and caviar. Another show-stopping element is the bun which is completely covered in gold leaf and when picked up, gives you golden fingers! Robbert describes the taste as sweet, sour, salty, bitter and umami. Robbert is very confident in his cooking skills as he makes hundreds of burgers every week. The only thing he was nervous about was potentially dropping the burger in front of the crowd of people (with many cameras) who came to view the attempt. He says he almost tripped on the day, but luckily the plate stayed in his hand! #burger #fastfood #hamburger #guinnessworldrecords ♬ original sound – Guinness World Records

“Robert e përshkruan shijen si një përzierje e ëmbël, e thartë, e kripur, e hidhur”, shkroi Guinness.

Një tjetër element që ra në sy të gjithëve është pasta e cila është e mbuluar tërësisht me gjethe floriri dhe kur e merr gishtat marrin ngjyrë të artë.

Një porcion i vetëm shitet për 5,000 € (4,295 £ / 5,967 dollarë), gjë që ka ngjallur një protestë nga njerëz të ndryshëm që pretendojnë se nuk mund të shpenzonin kurrë kaq shumë për një vakt të vetëm.

“Pra, një burger me përbërës të panevojshëm”, tha një përdorues i TikTok.

“Kjo ndoshta ka shije të tmerrshme,” komentoi një tjetër.

“Pse duhet të vendosin fletë ari në çdo ushqim që është i shtrenjtë, nuk ndihmon, nuk kontribuon në aromë apo shije dhe duket kitsch”, kanë shkruar ata në komente.

Megjithëse Robert Jan DeVine kishte ëndërruar gjithmonë të mbante rekordin botëror, ai donte të tërhiqte vëmendjen ndaj varfërisë në Holandë. Kështu, fitimet nga “Golden Boy” i tij i parë u përdor për të bërë 1000 pako ushqimore për familjet që nuk kanë mjete elementare të jetesës, shkruan “Mirror”.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts