Eshtrat e 215 fëmijëve indigjene në Kanada trondisin Papën

22:20 06/06/2021

Zbulimi i 215 eshtrave të fëmijëve në një ish-shkollë katolike për studentë autoktonë në Kanada ka tronditur edhe vetë Papa Françeskun. Në një deklaratë përpara pelegrinëve dhe turistëve në sheshin e Shën Pjetrit, Ati i Shenjtë u kërkoi udhëheqësve fetarë politikë dhe katolikë kanadezë të bashkëpunonin me vendosmëri për të hedhur dritë mbi këtë ngjarje të rëndë duke bërë thirrje për respektimin e të drejtave dhe kulturave të popujve vendas.

“Respekt të ndërsjellë në njohjen e të drejtave dhe vlerave kulturore të të gjitha vajzave dhe djemve të Kanadasë. Ne i besojmë Zotit shpirtrat e të gjithë fëmijëve të vdekur në shkollat ​​rezidenciale në Kanada dhe lutemi për familjet dhe komunitetet autoktone kanadeze. Zbulimi rrit më tej kuptimin e dhimbjes dhe vuajtjes së të kaluarës. Këto momente të vështira përfaqësojnë një kujtesë të fortë për të gjithë ne që të distancohemi nga modeli i kolonizuesit dhe të ecim krah për krah në dialog”.

Sidoqoftë, Papa Françesku nuk i kërkoi falje direkte ashtu sikurse kërkuan disa kanadezë javën kaluar. Shkollat ​​rezidenciale funksionuan midis viteve 1831 dhe 1996 dhe drejtoheshin shumica drejtoheshin nga Kisha Katolike.

Fëmijët ishin studentë në Shkollën Rezidenciale Kamloops Indian. Kryeministri Justin Trudeau është shprehur se kjo ishte një kujtesë e dhimbshme e një kapitulli të turpshëm të historisë së Kanadasë.

Sistemi shkollor rezidencial i Kanadasë, i cili ndau me forcë fëmijët indigjenë nga familjet e tyre, përbën gjenocid kulturor, pas një hetimi gjashtë vjeçar të realizuar në 2015. Raporti dokumentoi abuzimin e tmerrshëm fizik, përdhunimin, kequshqyerjen dhe mizoritë e tjera të pësuara nga shumë prej 150,000 fëmijëve që ndoqën shkollat, të drejtuara zakonisht nga kishat e krishtere nga vitet 1840 deri në vitet 1990.

Zbulimi i varrit masiv ka rihapur plagët e vjetra dhe po nxit zemërimin në Kanada për mungesën e informacionit dhe përgjegjësisë. Në 2015 kur vizitoi Bolivinë Papa  kërkoi falje për mëkatet e shumta të kryera kundër popullit vendas.

Klan News

Të ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *