Estonia dërgon nëntë autobusë të tjerë në rajonin e Zhytomyr

Estonia ka dërguar një grup tjetër ndihme humanitare të përbërë nga nëntë autobusë në rajonin e Zhytomyr.

Kështu ka shkruar në Twitter ambasadorja e Ukrainës në Republikën e Estonisë, Mariana Betsa.

“Sot, Estonia dërgoi një grup tjetër ndihme humanitare në rajonin e Zhytomyr, 9 autobusë si pjesë e zbatimit të një plani për rindërtimin e rajonit të Zhytomyr pas luftës,” shkroi ajo.

Betsa shtoi gjithashtu se Estonia planifikon të dërgojë 18 autobusë të tjerë në rajonet e Ukrainës deri në fund të vitit.

Siç raportohet, Estonia dërgoi 5 autobusë në qytetin Bucha në rajonin e Kievit në qershor dhe 12 autobusë në rajonin Zhytomyr në shtator.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts