Estonia dërgon raketa antitank në Ukrainë

Estonia dërgon raketa antitank në Ukrainë
estonia dergon raketa antitank ne ukraine

Kabineti qeveritar i Estonisë ka mbështetur propozimin e Ministrit të Mbrojtjes Hanno Pevkur (Reforma) për të ofruar ndihmë ushtarake afatgjatë për Ukrainën, si dhe një paketë të gjerë ndihme ushtarake për të mbështetur mbrojtjen e saj kundër agresionit rus.

Ndihma ushtarake përfshin raketa antitank Javelin, anije dhe pajisje të tjera shumë të nevojshme.

“Ashtu si Javelins estoneze që luajtën një rol vendimtar vitin e kaluar në mbrojtjen e Kievit dhe frymëzuan vendet e tjera për t’i dhënë një dorë ndihmë Ukrainës, qëllimi ynë me këtë paketë të gjerë ndihme është të tregojmë se lufta e Ukrainës për liri mund të ketë sukses vetëm nëse aleatët vazhdojnë të ndihmojnë ukrainasit,” tha Pevkur.

Përveç një numri të madh minash antitank Javelin, paketa më e re e ndihmës përfshin edhe mitralozë, municion për armatim të lehtë, automjete dhe mjete të ndryshme, si dhe pajisje zhytjeje. Për arsye sigurie, shumat e sakta që ofrohen nuk po i zbulohen publikut të gjerë. Megjithatë, vlera zëvendësuese e paketës është rreth 80 milionë euro.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts