Estonia miraton paketën e re të ndihmës ushtarake për Ukrainën

Qeveria e Estonisë ka vendosur të dërgojë një tjetër paketë ndihme ushtarake në Ukrainë për mbrojtje kundër agresionit rus.

“Ukraina ka ende nevojë për ndihmën dhe mbështetjen tonë për t’iu kundërvënë agresionit rus. Paketa jonë e ndihmës këtë herë është në përputhje me kërkesat e marra nga Ukraina,” tha ministri estonez i mbrojtjes Hanno Pevkur.

Estonia e mbështet Ukrainën me pajisje individuale si armaturë trupi, pllaka mbrojtëse balistike për armaturën e trupit, uniforma, duke përfshirë veshjet e sipërme dhe aksesorë të tjerë. Përveç kësaj, dronët, kompletet e pastrimit të armëve, ventilatorët dhe të tjera do të dërgohen në Ukrainë si ndihmë shtesë.

Në të kaluarën, Estonia i ka dhuruar Ukrainës raketa mbrojtëse kundërajrore portative Javelin, mina antitank, granatahedhës antitank, mortaja, automjete, pajisje komunikimi, ilaçe, pajisje mbrojtëse personale dhe racione të thata.

Në bashkëpunim me Gjermaninë, Estonia i dhuroi Ukrainës dy spitale në terren dhe ilaçe me vlerë rreth 15 milionë euro. Estonia do t’i dhurojë Ukrainës një spital të tretë fushor në bashkëpunim me Holandën dhe Norvegjinë, të cilat e mbështetën projektin me 7.8 milionë euro.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts