Estonia pengon ‘operacionin hibrid’ nga Rusia, çfarë synonte ai

estonia pengon operacionin hibrid nga rusia cfare synonte ai
estonia pengon operacionin hibrid nga rusia cfare synonte ai

Estonia ka penguar një “operacion hibrid nga shërbimet ruse të sigurisë”, ka thënë kryeministri i saj, pas një sulmi në makinën e ministrit të Brendshëm vitin e kaluar. Kaja Kallas tha në X se Kremlini “synonte të gjitha shoqëritë tona demokratike”.

Shërbimi i Sigurisë së Brendshme të Estonisë (ISS) tha sot se 10 persona u arrestuan si pjesë e hetimit penal për sulmin me makinë dhe gjashtë mbeten në paraburgim. ISS beson se ata vepruan në emër të shërbimeve speciale ruse, me qëllim “të mbjellin frikë dhe të krijojnë tension në shoqërinë estoneze”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts