Estonia synon të ndalojë rusët që hyjnë në vend, pritet bashkëpunimi me partnerë rajonalë

Estonia synon të ndalojë shumicën e rusëve që të hyjnë në vend brenda javësh. Estonia po përpiqet që të bashkëpunojë me partnerët e saj rajonalë.

Njoftimi është bërë me dije nga ministri i Jashtëm Urmas Reinsalu.

“Duhet pak kohë, por mendoj se koha është gjithashtu kritike, duke parë këtë numër të madh të qytetarëve rusë që hyjnë”, tha Reinsalu për Reuters në Pragë.

Megjithatë nuk është e qartë se çfarë masash të njëanshme mund të merren nga Estonia, Letonia, Lituania, Polonia dhe Finlanda të cilat kanë kufij tokësorë me Rusinë, për të kufizuar aksesin për vizitorët rusë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *