Euro 2024, ja si policia gjermane gjurmon tifozët përmes aplikacionit…

euro 2024 ja si policia gjermane gjurmon tifozet permes aplikacionit
euro 2024 ja si policia gjermane gjurmon tifozet permes aplikacionit

Aplikacioni zyrtar i UEFA-s për blerjen e biletave në ndeshjet e Euro2024 ka shërbyer për gjurmimin e tifozëve nga policia.

Sipas një raporti të Radios Bavareze, në lajmin “Tifozët e rrezikuar në Euro 2024”, tregohet se si punon policia gjatë turneut.

Dhe mund të shihni se koordinatorët mund të gjurmojnë tifozët-falë aplikacionit të biletave.

Kjo siguron të dhëna në kohë reale se ku janë tifozët e regjistruar që kanë një biletë të vlefshme. Sa më shumë njerëz të ketë në një vend, aq më e kuqe bëhet zona në hartën e nxehtësisë.

“Ne kemi një sy dhe vesh për tifozët dhe mund të reagojmë në përputhje me rrethanat shpejt,” shpjegon Brigitte Rottberg, e cila koordinon rrjedhën e informacionit.

Megjithatë, në postimin që shoqëronte tifozët serbë para ndeshjes kundër Sllovenisë, bëhet e qartë se bëhet fjalë për të dhëna anonime të vendndodhjes. Kjo do të thotë se organizatorët dhe policia mund të rrisin praninë e tyre herët nëse ka më shumë njerëz me një biletë të vlefshme në një vend. Megjithatë, nga harta nuk mund të përcaktohet nëse në të vërtetë ka trazira.

Askund në rregulloret e aplikacionit për mbrojtjen e të dhënave, konsumatori nuk është i informuar në mënyrë eksplicite për gjurmimin anonim.

Megjithatë, nën pikën “Qëllimi i përpunimit të të dhënave” shkruhet: “Të dhënat personale mblidhen dhe përpunohen me qëllim që (…) të merren masat përkatëse të sigurisë dhe higjienës në lidhje me lojën”.

Në rregulloret e përgjithshme të UEFA-s për mbrojtjen e të dhënave, përdoruesit informohen se këto të dhëna personale përfshijnë, ndër të tjera, “të dhëna teknike si zona kohore dhe vendndodhja”.

UEFA ka të drejtë t’ia kalojë të dhënat policisë dhe autoriteteve “për të kryer kontrolle sigurie ose administrative në vendet ose ngjarjet në të cilat ju keni kërkuar akses”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Spread the love

Similar Posts