“Europa e etur për naftë”/ Skenarët për rrjedhjen e tubacionit të gazit! Kush fshihet pas sulmit të Nord Stream?

Hipoteza e “sabotimit” për rrjedhjet nga tubacionet e gazit Nord Stream, po trajtohet nga autoritetet e huaja më shumë vëmendje.

Ata që sulmuan Nord Stream mund të godasin edhe infrastrukturën tjetër energjetike, e cila i shërben një Europë të etur për gaz dhe naftë.

Tre rrjedhjet , të zbuluara që nga e hëna, janë në Detin Baltik pranë ishullit danez të Bornholm, midis Suedisë jugore dhe Polonisë. Një zonë e cila është nën vëzhgim prej dekadash.

“Në të kaluarën, BRSS staciononte nëndetëse spiune me aftësi të veçanta në det të thellë,” ka bërë me dije nëpërmjet një reagimi në Twitter analisti i pavarur ushtarak H.I. Sutton.

“Nord Stream 1 mund të jetë vjetëruar”, thonë gjermanët.

Që atëherë, vendet baltike kanë kaluar në anën e NATO-s. Por derdhjet ndodhën në ujërat ndërkombëtare, ku të gjithë mund të lëvizin.

“Sot marina ruse ka flotën më të madhe të nëndetëseve spiune në botë. Ata janë të vendosur në Arktik dhe do të ishin në gjendje të dëmtonin një tubacion në Balltik,” ka thwnw HI Sutton.

Megjithatë, ai e konsideron këtë skenar “të pamundur”, pasi operacioni kërkon ndërhyrje në një thellësi prej 70 metrash.

“Është diçka e madhe. Dëmtimi i dy tubacioneve të gazit në shtratin e detit është një ngjarje e rëndësishme, ndaj ka mundësi që autori të jetë një shtet”, shton më tej Lion Hirth, profesor në shkollën Hertie të Berlinit, duke përjashtuar indirekt mundësinë e një akti terrorist apo kriminal.

Por një ushtri kompetente di si ta bëjë këtë.

Zona është “përsosmërisht e përshtatshme për nëndetëset e xhepit”, tha një zyrtar i lartë ushtarak francez për AFP, duke shtuar se ekzistonte ose opsioni i dërgimit të zhytësve ushtarakë për të vendosur eksploziv ose një minë e lëvizshme ose dron nënujor.

“Droni lëshohet nga një nëndetëse, e cila mund të qëndrojë brenda miljeve detare të objektivit të saj. Ai largohet nga droni-minia që mban, e cila lundron me shpejtësi rreth dhjetë nyje, afër fundit”, shpjegon ai. “Objektivi është fiks, kështu që nuk është shumë i ndërlikuar”.

Instituti Norvegjez i sizmologjisë NORSAR, i specializuar në zbulimin e tërmeteve dhe shpërthimeve bërthamore, vlerëson shpërthimin e dytë në 700 kilogramë.

Qeveritë tregojnë për Moskën, e cila nga ana e saj nuk përjashton “asnjë rast” dhe kujton se gazi që rrjedh nga tubacionet i përket asaj.

“Deti Baltik është i kufizuar dhe jo shumë i thellë, dhe pothuajse çdo lëvizje monitorohet nga shtetet bregdetare dhe anijet e tyre luftarake,” thotë Julian Pavlak nga Universiteti Helmut Schmidt i Hamburgut”, duke shtuar: “Anijet luftarake dhe nëndetëset janë të afta të vendosin atje zhytës të fshehtë”, si dhe automjete nënujore të pilotuara nga distanca.

Por asgjë nuk është e pamundur për një ushtri të trajnuar në artin e operacioneve të fshehta.

Mund të duhet kohë që e vërteta të shfaqet në mënyrë të besueshme. Disa analistë vërejnë se nga konfuzioni përfitojnë shumë nga aktorët në rajon.

NATO: “Sabotoni” rrjedhjet në tubacionet Nord Stream

Mbetet të shihet se kush qëndron pas operacionit”, shton ky burim ushtarak: “Vendet e tjera kanë interes që ‘tubi’ të mos mund të funksionojë kurrë.”

Në të vërtetë, kundërshtarët e Nord Stream 2 kanë qenë të shumtë prej vitesh, Shtetet e Bashkuara janë të parat.

Më 7 shkurt, pak para pushtimit rus të Ukrainës, presidenti amerikan Joe Biden i ishte referuar mundësisë për t’i “i dhënë fund asaj”.

I pyetur se çfarë metode do të përdorte për një infrastrukturë nën kontrollin e aleatëve të tij gjermanë, ai ishte përgjigjur: “Ju premtoj se do t’ia dalim”.

Për më tepër, Polonia, Norvegjia dhe Danimarka përuruan një tubacion gazi me rëndësi strategjike që do t’i lejojë polakët dhe evropianët të varen më pak nga dërgesat nga Moska.

“Epoka e dominimit rus në sektorin e gazit po i vjen fundi,” tha kryeministri polak Mateusz Moraëiecki, në hapjen e tubacionit.

Në këtë fazë, dy gjëra janë të sigurta: së pari, ngjarja lidhet me luftën në Ukrainë. “Komanda detare e NATO-s dhe luftanijet aleate po përgatiten për veprime hibride, të cilat përfshijnë sabotim të infrastrukturës kritike, në kufijtë e qëllimit kryesor të mbrojtjes kolektive”, siguron Julian Pavlak.

Kjo pastaj krijon paqëndrueshmëri shtesë në ekonominë evropiane.

“Është një kujtesë brutale e cenueshmërisë së infrastrukturës sonë të energjisë”, thotë Lion Hirth.

Ai parandalon mundësinë që autori të jetë Rusia.

“Nëse është e vërtetë, është mjaft shqetësuese. Kjo do të thotë se Rusia po dërgon sinjalin më të qartë që mundet, se nuk do të japë më gaz në të ardhmen e afërt”.

Kushdo qofshin ata, ata që sulmuan Nord Stream e kuptojnë gjithashtu se mund të godasin edhe infrastrukturën tjetër energjetike që i shërben një Evrope të etur për gaz dhe naftë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts