Europa kërkon shpjegime nga SHBA dhe Danimarka

08:30 01/06/2021

Dy vendet pĂ«rgjuan liderĂ«t e BE-se midis viteve 2012 – 2014

Fuqitë europiane kërkuan shpjegime nga ShBA-ja dhe Danimarka pas akuzave se kishin punuar së bashku për të përgjuar politikanët e lartë europianë, përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel.

Transmetuesi danez DR tha se Shërbimi i Zbulimit Ushtarak dhe Agjencia e Sigurisë Kombëtare e ShBA-së (NSA) bashkuan forcat midis viteve 2012 dhe 2014 për të mbledhur informacione nga udhëheqësit europianë, midis tyre edhe kancelaren Merkel.

Kjo e fundit është një prej atyre kërkuan shpjegimeve nga të dy vendet. Deri më tani nuk ka asnjë reagim nga dy agjencitë e zbulimit.

Ministrja daneze e Mbrojtjes, Trine Bramsen, as e konfirmoi dhe e mohoi lajmin, por ai i tha agjencisĂ« sĂ« lajmeve AFP se “pĂ«rgjimi sistematik i aleatĂ«ve tĂ« ngushtĂ« Ă«shtĂ« i papranueshĂ«m”. Ajo nuk ishte nĂ« krye tĂ« ministrisĂ« gjatĂ« kohĂ«s sĂ« pretenduar tĂ« pĂ«rgjimit.

“Kjo Ă«shtĂ« e pranueshme midis aleatĂ«ve, dhe mbi tĂ« gjitha e papranueshme midis aleatĂ«ve dhe partnerĂ«ve europianĂ«,” tha presidenti francez EmmanuelMacron, pasi bisedoi me zonjĂ«n Merkel.

Kancelarja tha se ishte dakord me komentet e presidentit Macron dhe shtoi se kishte marrë garanci nga ministrja daneze e mbrojtjes se qeveria e tanishme e dënon këtë veprim.

Raportohet se nĂ«n pĂ«rgjim sistematik kanĂ« qenĂ« zyrtarĂ« nga Gjermania, Franca, Suedia dhe Norvegjia. KĂ«to vende  gjithashtu bĂ«nĂ« thirrje pĂ«r shpjegime.

Kryeministrja Norvegjeze Erna Solberg i tha transmetuesit publik NRK: “ËshtĂ« e papranueshme nĂ«se vendet qĂ« kanĂ« bashkĂ«punim tĂ« ngushtĂ« tĂ« ndiejnĂ« nevojĂ«n pĂ«r tĂ« pĂ«rgjuar njĂ«ri-tjetrin.”

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *