Europa Lindore, vatra e re e Covid-19

20:38 25/10/2021

Kreu i OBSH-së: Fundi i pandemisë, ende larg

Europa Lindore po shndërrohet në një vatër të re të nxehtë të pandemisë. Përllogaritjet e agjencisë Reuters tregojnë rajoni ku bëjnë pjesë vendet e Lindjes së Bashkimit Europian, Rusia, Ukraina e Bjellorusia kanë ditët e fundit, rritjen më të lartë në botë të infektimeve, mesatarisht 83 700 raste të reja ditore. Në këtë rajon jetojnë 4% e popullsisë së botës, por numërohen 20% të infektimeve të reja në shkallë globale.

Veç RusisĂ« ku shifrat e pandemisĂ« vijojnĂ« tĂ« thyejnĂ« rekorde, vende si Polonia, Çekia e Hungaria pĂ«suan rritje me deri 90% tĂ« infektimeve tĂ« reja. Mes 5 vendeve me numrin mĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« vdekjeve nĂ« botĂ«, 3 janĂ« nga Europa Lindore, si Rusia, Ukraina dhe Rumania. EkspertĂ«t thonĂ« se shkak i kĂ«saj vale tĂ« re Ă«shtĂ« niveli mĂ« i ulĂ«t i vaksinimit nĂ« kĂ«to vende krahasuar me pjesĂ«n tjetĂ«r tĂ« kontinentit.

MegjithatĂ« tendencĂ« pĂ«r t’u rritur, infektimet kanĂ« edhe nĂ« vendet e EuropĂ«s PerĂ«ndimore, si FrancĂ«, Itali, Gjermani e SpanjĂ«, pavarĂ«sisht kuotave nĂ« rreth 70% tĂ« vaksinimit tĂ« popullsisĂ«. EkspertĂ«t thonĂ« se pĂ«rgjegjĂ«si, deri diku ka heqja e masave kufizuese falĂ« vaksinimit masiv, qĂ« megjithatĂ« ruan shifra tĂ« ulĂ«ta vdekshmĂ«rie. NdĂ«rsa kreu i OBSH-sĂ«, kĂ«tĂ« rritje e pĂ«rkthen nĂ« paralajmĂ«rim se fundi i pandemisĂ« Ă«shtĂ« shumĂ« mĂ« larg nga ç’pritej. 

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.