Europa Perëndimore “nën pushtetin e ujit”/ Shkon në 42 numri i të vdekurve në Gjermani, situatë emergjente në Holandë dhe Belgjikë

Të paktën 42 njerëz kanë humbur jetën në Gjermaninë Perëndimore dhe shumë të tjerë janë zhdukur pas përmbytjeve të mëdha.

Sipas autoriteteve policore stuhia ka  shkaktuar më shumë dëme në shtetet Rhineland-Palatinate dhe North Rhine-Ëestphalia, ku ndërtesat dhe makinat janë larë.

Të paktën gjashtë të tjerë kanë vdekur në Belgjikën fqinje dhe qyteti i Liège u ka kërkuar të gjithë banorëve të largohen. Reshjet rekord në pjesë të ndryshme të Evropës perëndimore kanë bërë që lumenjtë kryesorë të shpërthejnë brigjet e tyre.

Hollanda gjithashtu është goditur gjithashtu keq, me përmbytjet e lumenjve të dëmtuar shumë shtëpi në provincën jugore të Limburg. Një numër i shtëpive të kujdesit gjithashtu është dashur të evakuohen.

Malu Dreyer, shefi i shtetit Rheinland-Pfalz të Gjermanisë, e përshkroi përmbytjen si një “katastrofë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.