Europa ‘rebelohet’ ndaj masave anti-Covid/ Nga Vjena në Roterdam, kontinenti i vjetër shndërrohet në arenën e përplasjeve mes policisë dhe protestuesve (Foto+Video)

Protestat kundër bllokimit kanë ndezur Europën. Dhjetëra mijëra njerëz protestuan në Vjenë të shtunën kundër kufizimeve të koronavirusit një ditë pasi qeveria e Austrisë njoftoi një bllokim të ri dhe tha se vaksinat do të bëhen të detyrueshme vitin e ardhshëm.

Duke fishkëllyer, duartrokitur, duke u rënë borive dhe duke rënë daulle, turmat u derdhën në Sheshin e Heronjve përpara Hofburgut, ish-pallatit perandorak, të shtunën. Shumë valëvitën flamuj austriak dhe të tjerë dhe mbanin pankarta me slogane si “jo vaksinimit”, “mjaft më” ose “poshtë diktatura fashiste”.

Shumë austriakë janë skeptikë për vaksinat, një pikëpamje e inkurajuar nga partia e ekstremit të djathtë Freedom (FPÖ), forca e tretë më e madhe në parlament.

Me infeksionet ditore që ende vendosin rekorde edhe pasi u vendos një bllokim për të pavaksinuarit këtë javë, qeveria tha të premten se do ta fuste vendin përsëri në bllokim nga e hëna dhe do ta bënte të detyrueshëm vaksinimin nga 1 shkurti.

Policia holandeze ka qëlluar dhe plagosur të paktën 7 persona pas trazirave që shpërthyen në Roterdam për masat e reja Covid-19.

Vg

Protestuesit hodhën gurë dhe fishekzjarre ndaj tyre dhe u vunë flakën makinave të policisë. Qindra protestues ishin mbledhur për të treguar zemërimin e tyre ndaj planeve të qeverisë për një leje vaksinimi kundër Covid dhe ndalimin e fishekzjarreve në natën e Vitit të Ri. Holanda vendosi një bllokim të pjesshëm tre-javor të Covid javën e kaluar ndërsa rastet u rritën.

Qindra njerëz u mblodhën në qendër të qytetit Belfast të shtunën për të kundërshtuar prezantimin e planifikuar të certifikimit Covid-19.

Një turmë e madhe u formua jashtë Bashkisë, me shumë pankarta dhe pankarta, sipas PA Media.

Uio

Pati brohoritje dhe duartrokitje ndërsa folësit premtuan t’i rezistonin certifikimit në Irlandën e Veriut. Trafiku u ndërpre përkohësisht në qendër të qytetit pasi blerësit u grumbulluan në tregjet e Krishtlindjeve në Bashkinë ndërsa protesta u zhvillua në rrugë jashtë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.