Evakuimi nga Kabuli drejt fundit

10:11 26/08/2021

SHBA dhe aleatet mendojnĂ« pĂ«r situatĂ«n pas 31 Gushtit ShBA-ja dhe aleatĂ«t shpresojnĂ« qĂ« talebanĂ«t t’i pĂ«rmbahen zotimit pĂ«r tĂ« lejuar kalimin e sigurtĂ« tĂ« tĂ« huajve dhe tĂ« afganĂ«ve edhe pas 31 Gushtit. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, shtoi se Uashingtoni dhe aleatĂ«t e tij e kanĂ« pĂ«rgjegjĂ«si t’i detyrojnĂ« talebanĂ«t t’i pĂ«rmbahen kĂ«tij zotimi.

Sekretari shtoi se operacioni i evakuimit nga aeroporti i Kabulit Ă«shtĂ« drejt mbylljes, pavarĂ«sisht se aty mbeten ende mijĂ«ra vetĂ«. Mes tyre edhe rreth 1000 shtetas amerikanĂ« me tĂ« cilĂ«t diplomatĂ«t janĂ« nĂ« kontakt. 

Një problem i dalët ditët e fundit është alarmi i agjencive të zbulimit se ISIS mund të sulmojë aeroportin e Kabulit, i cili mbetet nën kontrollin amerikan.

Mbi 82 mijĂ« vetĂ« janĂ« evakuuar nga Kabuli brenda 10 ditĂ«sh, ndĂ«rkohĂ« gjenerali amerikan, Hank Taylor, thotĂ« se mbi 10,000 vetĂ« tĂ« tjerĂ« mbeten nĂ« pritje tĂ« nisjes. Nga aeroporti i Kabulit “avionĂ«t nisen çdo 39 minuta”. Ai paralajmĂ«roi se numri i njerĂ«zve qĂ« i drejtohen aeroportit, nĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r t’u larguar nga Afganistani, mund tĂ« rritet.

Turmat duan të largohen, sepse shumë kanë frikë nga hakmarrja e talebanëve për shkak të punës së tyre me trupat ndërkombëtare gjatë dy dekadave të fundit. Disa po ashtu druajnë se regjimi taleban mund të vendosë zbatimin e linjës së ashpër të ligjit islamik, që shtyp sidomos gratë.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, vendosi tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani në muajin Prill, pas 20 vjet lufte.

Pas SHBA-së, edhe NATO-ja ka njoftuar se të gjitha trupat ndërkombëtare do të tërhiqen nga Afganistani.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.