Evakuohen të plagosurit nga uzina Azovstal

23:49 16/05/2022

Ushtarët dërgohen në qytetet me shumicë pro-ruse

Ka nisur mbrëmjen e sotme evakuimi i luftëtarëve të njësisë Azov të cilët ishin të rrethuar në Uzinën Azovstal nga forcat ruse.

Lajmi se një operacion evakuimi po zhvillohet u pohua edhe nga Ministria e Mbrojtjes Ukrainase teksa kanë dalë pamje të ushtarëve të plagosur në autobus teksa lënë uzinën.

Rreth 263 luftëtarë të njësisë Azov janë larguar deri më tani në drejtim të dy qyteteve që kryesohen nga rebelët pro-rusë.

Nuk ka ende detaje të mëtejshme mbi evakuimin e tyre dhe nëse ka pasur një armëpushim nga forcat ruse që rrethonin uzinën.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.