Evakuohet qyteti, 3 zjarrfikës lëndohen nga zjarri në Spanjë

Një zjarr shpërtheu në një zonë kodrinore të Spanjës jugore dhe tre zjarrfikës u plagosën, njëri prej tyre me djegie mbi 25% të trupit të tij.

Bashkia e Benahavís u tha 9,000 banorëve të saj që të evakuoheshin si masë paraprake. Autoritetet lokale thanë se autobusët dhe taksitë ishin gati për të ndihmuar njerëzit të largoheshin nga qyteti në një zonë të Andaluzisë rreth një orë me makinë në veriperëndim të vendpushimit bregdetar të Marbella.

Ushtria dërgoi një njësi emergjence për të ndihmuar mbi 200 zjarrfikës të zonës të mbështetur nga aeroplanë, helikopterë dhe automjete tokësore që hedhin ujë.

Shtëllunga të mëdha tymi u ngritën në qiell dhe zjarrfikësit thanë se në një moment erërat po bënin që flakët të përparonin 30 metra (jard) çdo minutë. Zjarri ishte ende duke u përhapur teksa binte nata.

“Unë raportoj që tre zjarrfikës janë plagosur,” tha shefi rajonal i Andaluzisë, Juan Manuel Moreno. “Ne u dërgojmë atyre të gjithë mbështetjen tonë dhe shpresat për një shërim të shpejtë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts