Fabrikë prodhimi masiv të kanabisit prej rreth 900 mijë paund në mes të qytetit britanik, dënohen dy shqiptarët (emrat)

fabrike prodhimi masiv te kanabisit prej rreth 900 mije paund ne mes te qytetit britanik denohen dy shqiptaret emrat

Bimë kanabisi me vlerë deri në 898,000 £ u zbuluan në një klub nate në Newport me operacionin që besohet të jetë i lidhur me një bandë të krimit të organizuar. Më shumë se 1000 bimë u zbuluan në pronë me qindra pjesë të pajisjeve të gjetura gjithashtu. Sardi Hasani, 30 vjeç dhe Indrit Neziri, 25 vjeç, u gjetën duke punuar në fabrikën e kanabisit në klubin e natës Neon në Clarence Place më 29 dhjetor të vitit të kaluar. Policia bastisi klubin e natës me një urdhër të lëshuar sipas ligjit të keqpërdorimit të drogës.

Një seancë dëgjimore në Gjykatën e Kurorës në Cardiff të mërkurën dëgjoi që të dy të pandehurit u arrestuan në fabrikën ku kishte tetë dhoma rritjeje. Prokurori Gareth James tha se kishte gjithsej 1,361 bimë kanabisi me 151 drita, 145 transformatorë, 66 ventilatorë dhe tetë njësi ventilatorësh. Bimët e kanabisit ishin në faza të ndryshme të rritjes, disa ishin të papjekura dhe disa në fazë lulëzimi. James tha se provat mbështesin një “kultivim të vazhdueshëm prodhimi” dhe një “organizim të sofistikuar” të krijuar për të prodhuar sasi të konsiderueshme kanabisi që ka të ngjarë të jetë pjesë e një operacioni të bandës së krimit të organizuar.

Të dy të pandehurit u intervistuan dhe i thanë policisë se kishin ardhur në Mbretërinë e Bashkuar nga Shqipëria dhe kishin pasur borxhe që duhej t’i paguanin. Ata thanë se ishin përfshirë me “personazhe të pakëndshëm” të cilët i kishin kërcënuar t’i dëmtonin ata dhe familjet e tyre. Hasani dhe Neziri, të dy pa vendbanim fiks, u deklaruan fajtorë për prodhimin e kanabisit. Gjykatësi Christopher Vosper KC i dënoi Hassanin dhe Nezirin me nga 36 javë burgim. Ai i tha të pandehurit se ka të ngjarë të mbahen në paraburgim imigracioni pas lirimit të tyre, por kjo ishte një çështje e Ministrisë së Brendshme.

0 Rjs 301223 Neon7jpg (1)
0 Rjs 301223 Neon7jpg (1)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts