Facebook fiton 9 miliardë Dollarë pavarësisht akuzave të ngritura kundër tij

12:09 26/10/2021

Gjigandi i mediave sociale Facebook bëri 9 miliardë Dollarë fitim në tre muajt deri në Shtator, nga 7.8 miliardë Dollarë vitin e kaluar.

Sidoqoftë, ai u godit nga një përditësim i ri i privatësisë në sistemin operativ iOS 14 të Apple, i cili e bëri më të vështirë për markat që të synojnë reklamat tek përdorues të veçantë.

Ai vjen mes pretendimeve të reja për sjellje joetike të bëra nga një ish-punonjës. Frances Haugen ka lëshuar një sasi të dokumenteve të brendshme për publikun, duke pretenduar se Facebook e vendosi fitimin përpara sigurisë së përdoruesit, sipas BBC.

Raporte të shumta mediatike thonë se dokumentet tregojnë se Facebook në mënyrë rutinore dështoi në moderimin e përmbajtjes që promovonte gjuhën e urrejtjes dhe trafikimin seksual jashtë SHBA-së.

Të hënën, shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerburg u tha investitorëve në një telefonatë konferencë: “Ajo që po shohim është një përpjekje e koordinuar për të përdorur në mënyrë selektive dokumentet e rrjedhura për të paraqitur një pamje të rreme të kompanisë sonë”.

Në 12 muajt deri më 30 Shtator, gjigandi i mediave sociale tha se baza e tij mujore e përdoruesve ishte rritur 6% në 2.91 miliardë. Facebook tha se përditësimi i privatësisë do të ketë gjithashtu një ndikim në biznesin e tij dixhital në tremujorin e fundit të vitit, por pritet të përshtatet me ndryshimet në kohë.

Firma tha se do të shpenzonte rreth 10 miliardë Dollarë në ndarjen e saj metaverse këtë vit – e njohur si Facebook Reality Labs – e cila ka për detyrë të krijojë harduer, softuer dhe përmbajtje të realitetit të shtuar dhe virtual.

Rrjeti më i madh i mediave sociale në botë është nën vëzhgim nga ligjvënësit dhe rregullatorët globalë, duke përfshirë edhe Komisionin Federal të Tregtisë, i cili ka ngritur një padi duke pretenduar praktika antikonkurruese.

Dokumentet të cilat u raportuan për herë të parë nga Ëall Street Journal, vetëm sa e kanë intensifikuar atë presion.

Ato përfshijnë kërkime të brendshme rreth efekteve të Instagramit në shëndetin mendor të adoleshentëve; nëse platformat e Facebook-ut nxisin divizionin; dhe trajtimi i gjigantit të mediave sociale për trazirat e 6 Janarit në Kapitol.

Në një seancë dëgjimore të hënën, zonja Haugen u tha deputetëve në Mbretërinë e Bashkuar se Facebook “padiskutim po e përkeqëson urrejtjen”.

Deputetët po shqyrtojnë se çfarë rregullash të reja do të vendosin në rrjetet e mëdha sociale sipas projektligjit të planifikuar për sigurinë në internet.

Pavarësisht akuzave, aksionet në Facebook u rritën me 1.3% në tregëtimin pas orëve të së hënës. Stoku i firmës është rritur me rreth 20% deri më tani këtë vit. /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.