Facebook i kërkon gjykatësit të hedhë poshtë procesin gjyqësor që është ngritur ndaj tij

11:29 11/03/2021

Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) dhe 45 shtete të tjera paditën Facebook për sjellje të pretenduar anti-konkurruese në Dhjetor. Procesi gjyqësor kërkoi prishjen e kompanisë, e cila gjithashtu zotëron Instagram dhe WhatsApp.

Të Mërkurën, Facebook e përshkroi ankesën si “të pakuptimtë” dhe i kërkoi gjykatësit të hidhte poshtë këtë çështje.

Në një deklaratë, Facebook tha se çështja injoron realitetin e industrisë dinamike, tepër konkurruese të teknologjisë së lartë në të cilën funksionon Facebook. FTC ka kohë deri në 7 Prill për t’u përgjigjur.

Facebook bleu Instagramin për 1 miliard dollarë (718 milion £) në 2012 dhe WhatsApp për 19 miliardë dollarë (13.6 miliardë £) në 2014, gjë që FTC pretendon se ishte bërë për të eliminuar kërcënimet ndaj monopolit të saj.

U zbulua në 2019 që Facebook zotëron katër prej aplikacioneve më të shkarkuara të dekadës: Facebook, Facebook Messenger, WhatsApp dhe Instagram.

Sidoqoftë, veprimet e FTC befasuan shumë duke kërkuar prishjen e rrjetit social, i cili, nëse do të ndodhte, do të ishte një vendim historik kundër Big Tech. FTC gjithashtu dëshiron që Facebook të njoftojë zyrtarët për çdo blerje prej më shumë se 10 milion $ (7.2 milion).

Mocioni i Facebook thotë se procesi gjyqësor nuk arrin të mbështesë pretendimet se gjigandi i mediave sociale është një monopol, anti-konkurrues ose në shkelje të ligjit.

Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut Letitia James ka thënë se Facebook kishte gabime në ligj.

“Ne jemi të sigurt në çështjen tonë, e cila është arsyeja pse pothuajse çdo shtet në këtë komb është bashkuar me padinë tonë dy-partiake për t’i dhënë fund sjelljes së paligjshme të Facebook.”

Facebook nuk është kompania e vetme e teknologjisë që përballet me procese gjyqësore kundër mirëbesimit në SH.B.A.

Google u godit me një proces gjyqësor në Tetor duke pretenduar se kompania ka një monopol mbi rezultatet e kërkimit dhe reklamat në internet.

Në korrik, bosët e Amazon, Apple, Facebook dhe Google u paraqitën para një Komiteti Gjyqësor për të mbrojtur kompanitë e tyre kundër këtyre pretendimeve.

Kongresmeni demokrat David Cicilline, kryetari i komitetit, tha: Disa firma Big Tech duhet të shkatërrohen dhe të gjitha duhet të rregullohen siç duhet.

Komisioni Evropian po heton nëse Apple dhe Facebook kanë shkelur rregullat e konkurrencës së BE. Ata gjithashtu akuzuan Amazon për abuzimin me rregullat e konkurrencës së BE në Nëntor. Në MB, Apple është nën hetim për sjellje anti-konkurruese. /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts