Facebook, Instagram dhe WhatsApp i rikthehen pjesërisht normalitetit

ShĂ«rbimi duket se Ă«shtĂ« restauruar pĂ«r disa pĂ«rdorues tĂ« Facebook dhe Instagram pas njĂ« ndĂ«rprerje globale qĂ« çaktivizoi platformat e mediave sociale, nĂ« pronĂ«si tĂ« Facebook Inc, pĂ«r gati shtatĂ«  orĂ«.

Aplikacioni i mesazheve WhatsApp në pronësi të Facebook ende po përjeton probleme.

Aplikacionet janë rikthyer pjesërisht në normalitet pas 7 orësh, me një humbje ekonomike me rreth 7 miliardë dollarësh. Ky rast pavarësisht se i përsëritur, ka shënuar herën e parë në histori për bllokim të rrjetit në më shumë se 7 orë.

Të hënën në mbrëmje, Facebook konfirmoi se aplikacionet e tij po ktheheshin dhe u kërkoi falje përdoruesve për ndërprerjen që preku miliona njerëz në të gjithë botën.

“PĂ«r komunitetin e madh tĂ« njerĂ«zve dhe bizneseve nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n qĂ« varen nga ne: na vjen keq,” tha Facebook. â€œNe kemi punuar shumĂ« pĂ«r tĂ« rivendosur qasjen nĂ« aplikacionet dhe shĂ«rbimet tona dhe jemi tĂ« lumtur tĂ« raportojmĂ« se ata po kthehen nĂ« normalitet tani.”

Faqja e internetit e përcjelljes së ndërprerjeve Downdetector.com tha se kishte marrë 10.6 milion raportime të problemeve duke filluar nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa në Kolumbi dhe Singapor, me telashe që fillimisht u shfaqën rreth orës 15:45 GMT.

ShĂ«rbimi nuk u rivendos deri disa orĂ« mĂ« vonĂ« nĂ« atĂ« qĂ« Downdetector e pĂ«rshkroi si “ndĂ«rprerja mĂ« e madhe qĂ« kemi parĂ« ndonjĂ«herĂ«â€.

MĂ« herĂ«t gjatĂ« ditĂ«s, Facebook tha nĂ« Twitter se ishte “i vetĂ«dijshĂ«m se disa njerĂ«z kanĂ« probleme me qasjen nĂ« aplikacionet dhe produktet tona”.

“Ne po punojmĂ« pĂ«r t’i kthyer gjĂ«rat nĂ« normalitet sa mĂ« shpejt qĂ« tĂ« jetĂ« e mundur dhe kĂ«rkojmĂ« ndjesĂ« pĂ«r çdo shqetĂ«sim,” tha kompania, pa specifikuar saktĂ«sisht se çfarĂ« e kishte shkaktuar problemin. NjĂ« mesazh i ngjashĂ«m qĂ« konfirmon ndĂ«rprerjen gjithashtu u postua nĂ« llogarinĂ« e WhatsApp nĂ« Twitter.

WhatsApp ishte në rënie për më shumë se 35,000 përdorues, raportoi Reuters të hënën pasdite, dhe Facebook Messenger ishte gjithashtu për gati 9,800 përdorues.

Alan Fisher i Al Jazeera, duke raportuar nga Uashingtoni, DC, tha se ndĂ«rprerja ishte shumĂ« mĂ« e gjatĂ« se njĂ« mbyllje e aplikacioneve nĂ« pronĂ«si tĂ« Facebook nĂ« vitin 2019 qĂ« zgjati pĂ«r rreth njĂ« orĂ« dhe qĂ« WhatsApp tha nĂ« atĂ« kohĂ« se “ishte shkaktuar nga probleme teknike”.

“Kjo Ă«shtĂ« padyshim shumĂ« shqetĂ«suese,” shtoi Fisher pĂ«r problemin e sĂ« hĂ«nĂ«s.

Mesazhi i gabimit qĂ« shfaqet nĂ« Facebook.com gjatĂ« gjithĂ« ditĂ«s lexonte: “Na falni, diçka nuk shkoi. Ne jemi duke punuar nĂ« tĂ« dhe do ta rregullojmĂ« sa mĂ« shpejt qĂ« tĂ« jetĂ« e mundur. ” Mesazhi sugjeroi njĂ« gabim tĂ« Sistemit tĂ« Emrave tĂ« Domainit (DNS), raportoi Reuters.

DNS lejon adresat e uebit tĂ« çojnĂ« pĂ«rdoruesit nĂ« destinacionet e tyre. NjĂ« ndĂ«rprerje e ngjashme nĂ« kompaninĂ« cloud Akamai Technologies Inc shkatĂ«rroi shumĂ« faqe nĂ« internet nĂ« muajin korrik.

Downdetector, i cili vetëm gjurmon ndërprerjet duke mbledhur raportet e statusit nga një sërë burimesh, duke përfshirë gabimet e paraqitura nga përdoruesit në platformën e tij, tregoi se kishte më shumë se 50,000 incidente të njerëzve që raportonin probleme me Facebook dhe Instagram.

NdĂ«rprerja erdhi ndĂ«rsa Facebook po pĂ«rballet me presion nĂ« rritje nĂ« SHBA, pasi njĂ« hetim i brendshĂ«m i rrjedhur tregoi se gjiganti i mediave sociale ishte nĂ« dijeni se si aplikacioni i tij nĂ« Instagram dĂ«mtonte shĂ«ndetin mendor tĂ« adoleshentĂ«ve.

NĂ« njĂ« seri artikujsh, gazeta Wall Street Journal (WSJ) raportoi se Facebook e dinte qĂ« platforma e saj nĂ« Instagram bĂ«ri qĂ« disa adoleshente, veçanĂ«risht vajza, tĂ« ndiheshin keq pĂ«r imazhin e tyre pĂ«r veten. Kompania ka hedhur poshtĂ« raportet si njĂ« shtrembĂ«rim i gjetjeve tĂ« hetimit.

“Ne kujdesemi shumĂ« pĂ«r sigurinĂ« e njerĂ«zve nĂ« platformĂ«n tonĂ«,” tha Shefja e Facebook pĂ«r SigurinĂ« Globale, Antigone Davis, gjatĂ« njĂ« seance tĂ« nĂ«nkomitetit tĂ« Senatit javĂ«n e kaluar. â€œNe kemi vendosur mbrojtje tĂ« shumta pĂ«r tĂ« krijuar pĂ«rvoja tĂ« sigurta dhe tĂ« pĂ«rshtatshme pĂ«r  njerĂ«zit midis moshĂ«s 13 dhe 17 vjeç.”

Të martën, ish -punonjësi i Facebook Frances Haugen do të dëshmojë në një seancë tjetër të nënkomitetit të Tregtisë së Senatit për ndikimet e Facebook dhe Instagram në përdoruesit e rinj.

Senatori demokrat Richard Blumenthal, kryetar i nĂ«nkomitetit, tha se dĂ«shmia Ă«shtĂ« “kritike pĂ«r tĂ« kuptuar se çfarĂ« dinte Facebook nĂ« lidhje me efektet toksike tĂ« platformave tĂ« tij tek pĂ«rdoruesit e rinj, kur ata e dinin atĂ« dhe çfarĂ« bĂ«nĂ« nĂ« lidhje me tĂ«â€.

JavĂ«n e kaluar, Instagram njoftoi se po ndalte planet pĂ«r tĂ« nisur njĂ« platformĂ« pĂ«r fĂ«mijĂ«t, duke thĂ«nĂ« se lĂ«vizja kishte pĂ«r qĂ«llim t’i jepte kompanisĂ« “kohĂ« pĂ«r tĂ« punuar me prindĂ«rit, ekspertĂ«t, politikĂ«bĂ«rĂ«sit dhe rregullatorĂ«t, pĂ«r tĂ« dĂ«gjuar shqetĂ«simet e tyre dhe pĂ«r tĂ« demonstruar vlerĂ«n dhe rĂ«ndĂ«sinĂ« tĂ« kĂ«tij projekti pĂ«r adoleshentĂ«t .

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *