Facebook lejon thirrjet për vdekjen e Putinit

11:58 11/03/2022

Kompania Meta: Postimet ekstreme vetëm me kushtin që aty të mos përmenden civilët rusë

Kompania Meta  ka habitur tĂ« gjithĂ«. TashmĂ« pĂ«rdoruesit e saj do tĂ« lejohen tĂ« bĂ«jnĂ« thirrje nĂ« Facebook pĂ«r vdekjen e Vladimir Putin dhe dhunĂ«n kundrejt trupave tĂ« tij ruse.

NjerĂ«zit do tĂ« kenĂ« mundĂ«si tĂ« bĂ«jnĂ« postime ekstreme nĂ«se bĂ«het fjalĂ« pĂ«r luftĂ«n nĂ« UkrainĂ«  mĂ« kushtin qĂ« tĂ« mos pĂ«rmendin civilĂ«t rusĂ«. “Si rezultat i pushtimi rus tĂ« UkrainĂ«s, ne kemi lejuar pĂ«rkohĂ«sisht forma tĂ« shprehjes politike qĂ« normalisht do tĂ« shkelnin rregullat tona , si p.sh. “vdekje pushtuesve rusë” apo “vdekje e Vladimir Putin””.

“Por nuk  do tĂ« lejohen thirrje pĂ«r dhunĂ«n qĂ« i drejtohet qytetarĂ«ve rusë”, tha njĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s i Meta-s. Shtetet ku mund tĂ« aplikohen kĂ«to ndryshime janĂ« Armenia, Azerbajxhani, Estonia, Gjeorgjia, Hungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Rumania, Rusia, Sllovakia dhe Ukraina.

Por i menjëhershëm ka qene edhe reagimi i ambasadës ruse në SHBA e cila ka kërkuar nga Uashingtoni zyrtar të ndalë nxitjen e urrejtjes. Kjo lëvizje vjen një javë pasi Rusia bllokoi për qytetarët e tij aksesin në Facebook. Kreu i Kremlinit e bëri si hakmarrje ndaj gjigantit të mediave sociale që vendosi në kufizime në mediat shtetërore Russia Today dhe Sputnik.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.